Jakie skarby kryją bazalty z okolic Leśnej, jak znaleźć rzadkie lub zagrożone grzyby, czym są koszówka i zalotka białoczelna, co słychać na naszych terenach u głuszca, cietrzewia i wilka oraz za co kochamy zbiornik Witka? Te i wiele więcej zagadnień już niebawem w Lubaniu.
W sobotę 28 kwietnia 2018 roku w sali konferencyjnej Łużyckiego Centrum Rozwoju w Lubaniu odbędzie sie konferencja poświęcona badaniom przyrodniczym w polskiej części Górnych Łużyc. Konferencja jest jednocześnie 28. zjazdem Górnołużyckiego Towarzystwa Przyrodniczego (Naturforschendegesellschaft der Oberlausitz e. V.).
Wykłady rozpoczną sie o godzinie 10:00 powitaniem uczestników konferencji. W dalszej części w sesji przedpołudniowej, południowej oraz wieczornej będzie można usłyszeć wystapienia porusząjace zagadnienia dotyczące tematu wiodącego z zakresu geologii, zoologii czy też mykologii i ochrony siedlisk.
Tegorocznemu zjazdowi będzie towarzyszyć wycieczka wiodąca przez polską część Górnych Łużyc na południe od Lubania (Pogórze Izerskie).
Organizatorem wydarzenia są Górnołużyckie Towarzystwo Przyrodnicze i Sakosońska Fundacja Przyrody i Środowiska we współpracy z Muzeum Regionalnym w Lubaniu i Regionalnym Centrum Edukacji Ekologicznej w Lubaniu.