Przejdź do głównej treści strony
Invest in Lubań
20-09-2013

W roku 2013 znów przystępujemy w naszym mieście do udziału w europejskiej kampanii promującej racjonalne podejście do korzystania z samochodu.  Miasto Lubań uczestniczy w "Europejskim Dniu bez Samochodu" od 2004 roku a w "Europejskim Tygodniu Zrównoważonego Transportu" od 2006. Pierwsze imprezy w ramach kampanii już za nami.

Celem kampanii jest:
- poprawa bezpieczeństwa na ulicach i w ekosystemie miejskim,
- zachowanie obszarów wyłączonych z ruchu samochodowego,
- kształtowanie racjonalnego podejścia do korzystania z samochodu.
W ramach kampanii lokalnej przewidziana jest organizacja:
- imprezy sportowo- rekreacyjnej dla dzieci i młodzieży pod hasłem „Rower z pasją",
- turnieju sportowo-rekreacyjnego dla dzieci i młodzieży pod hasłem „Z odpadami na wesoło",
- happening,
- kampania medialna,
- akcja „Jestem widoczny”.
Koordynatorem lokalnym jest Regionalne Centrum Edukacji Ekologicznej O/MiPBP w Lubaniu.

 

W piątek 20 września 2013 roku na boisku Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Lubaniu odbyła się impreza sportowo-rekreacyjna dla dzieci i młodzieży pod hasłem „Rower z pasją", przeznaczona dla uczestników ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego oraz uczniów szkół masowych z Lubania i okolic. Imprezę otworzył happening przygotowany przez uczniów Gimnazjum nr 3 w Lubaniu.Rozegrano konkurencje indywidualne na czas na torze rowerowym, zwycięzcy otrzymali nagrody w postaci gadżetów rowerowych i sportowych.

W ramach lokalnej kampanii informacyjno-edukacyjnej o nowych zasadach gospodarki odpadami w Gminie Miejskiej Lubań zorganizowany został także turniej sportowo-rekreacyjny pt. „Z odpadami na wesoło”. Turniej ten był przeznaczony dla dzieci, młodzieży i dorosłych z Lubania i okolic. Uczestnicy wykazywali się umiejętnością segregacji odpadów na przygotowanym specjalnie torze zadaniowym. Najlepsi zostali nagrodzeni sprzętem sportowym. W ramach konkursu na najlepsze hasło turnieju nagrodzono slogan „I ten mały, i ten wielki segreguje dziś butelki” autorstwa uczniów Gimnazjum nr 3 w Lubaniu (po segregacji proponujemy również zagospodarowanie nakrętek – przyp. ŁCR). Zadanie wsparło Centrum Utylizacji Odpadów Gmin Łużyckich w Lubaniu.

Galeria zdjęć z imprezy poniżej.

Z kolei 25 września planowany jest rajd pieszy i rowerowy pod hasłem kampanii "Czyste powietrze - to Twój ruch".

Cele rajdu:
- propagowanie idei Europejskiego Dnia bez Samochodu i Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu;
- rozbudzenie zainteresowań krajoznawczych i turystycznych;
- poznawanie walorów szlaków rowerowych wytyczonych przez Związek Gmin „Kwisa” w powiecie lubańskim;
- rozbudzanie zainteresowań problematyką leśną;
- uświadamianie zagrożeń wynikających z niekontrolowanego rozwoju motoryzacji.

W czasie rajdu zaplanowane są „Wędrówki z leśnikami” w ramach programu „Lasy Państwowe, zapraszamy”, których zadaniem będzie przybliżenie problematyki funkcji lasu na przykładzie kompleksu leśnego w Leśnictwie Radostaw.
Rajd jest przeznaczony dla różnych grup wiekowych. Na uczestników przy „Kaczej chacie” w Leśnictwie Radostaw będzie czekać przygotowane, zgodnie z tradycją, ognisko rajdowe.
W ramach akcji lokalnej pod hasłem „Jestem widoczny” wszyscy uczestnicy imprez organizowanych przez RCEE otrzymają specjalnie przygotowane znaczki i opaski odblaskowe.

Informacji udziela Regionalne Centrum Edukacji Ekologicznej w Lubaniu Tel/fax: 75 722 68 35; e-mail: ekoluban@interia.pl

Agnieszka Wierzbicka kierownik RCEE

Oba przedsięwzięcia objęte są dofinansowaniem ze środków WFOŚiGW we Wrocławiu

 

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na ten temat...