Zgodnie z tradycją 20.09.13r. pojechaliśmy do Wrocławia, aby uczestniczyć w XVI Dolnośląskim Festiwalu Nauki. Najpierw braliśmy udział w zajęciach pod nazwą „Odlotowa chemia”, odbywających się na Wydziale Chemii Uniwersytetu Wrocławskiego. Mieliśmy tam okazję poznać własności światła ultrafioletowego, obserwować zjawisko fluorescencji i fosforescencji i jednocześnie dowiedzieć się, gdzie mają one zastosowanie.
Zobaczyliśmy także tornado, węże faraona, wulkany chemiczne i inne równie ciekawe zjawiska. Poznaliśmy różne sposoby wzniecania ognia, własności fosforu, a także ciecz o własnościach magnetycznych. Uczniowie, którzy wykazali się wiedzą, zostali nagrodzeni przez prowadzących zajęcia koszulkami z logo festiwalu. Następnie udaliśmy się na Wydział Mechaniczny Politechniki Wrocławskiej. Tam z kolei dowiedzieliśmy się, jak działają drukarki 3D i do czego się je wykorzystuje. Trójwymiarowe drukowanie przedmiotów to hit ostatnich lat. Pomysł na tworzenie produktów przestrzennych za pomocą komputerowo programowanych narzędzi formujących, stał się nadzieją na kolejną rewolucję technologiczną i przemysłową. Technologia ta zakłada tworzenie przestrzennych przedmiotów w wyniku nakładania na siebie kolejnych warstw materiału. Dzisiaj drukowanie przestrzenne znajduje zastosowanie przy produkcji między innymi biżuterii, obuwia, w architekturze, motoryzacji, lotnictwie, dentystyce i w wielu innych dziedzinach. Mieliśmy więc niesamowitą okazję zobaczyć na własne oczy, jak powstaje produkt wykonany za pomocą takiej drukarki. Równie ciekawa była prezentacja dotycząca biomimetyki, czyli nauki zajmującej się naśladowaniem zachowania i funkcjonowania natury, której celem jest konstruowanie lepszych maszyn poprzez użycie rozwiązań opracowywanych przez naturę przez miliony lat. Dokładne badanie i kopiowanie szczegółów budowy z żywych form jest bardzo obiecujące, gdyż okazuje się, że te formy są bardzo rozwinięte, a takich rozwiązań jak w przyrodzie nie ma jeszcze w żadnych urządzeniach. Przykłady biomimetyki w inżynierii zawierają np. kadłuby łodzi imitujących grubą skórę delfinów, sonar, radar, w medycynie ultradźwięki imitujące głos nietoperzy.
A wieczorem - po doznaniach naukowych - przyszedł czas na teatr. Tym razem wybraliśmy się do Teatru Kameralnego na komedię pt „Mayday" w reżyserii znanego aktora W. Pokory. W tej uważanej za jedną z najlepszych współczesnych angielskich komedii, granej już od 14 lat na wrocławskiej scenie (wciąż komplety widzów), zobaczyliśmy nie tylko perypetie londyńskiego taksówkarza i pełną lawinę komicznych komplikacji, ale mogliśmy także poznać najlepszych artystów wrocławskich , np. G. Krukównę, T. Sawicką czy I. Kujawskiego i docenić ich brawurową grę. Po spektaklu na gorąco dzieliliśmy się swoimi wrażeniami i dobry nastrój nie opuszczał nas do końca wycieczki. Na najbliższej lekcji języka polskiego będziemy interpretować obejrzaną sztukę.
W dniu 21 września, kolejnym dniu Dolnośląskiego Festiwalu Nauki grupa uczniów wzięła z kolei udział w eliminacjach Maratonu Matematycznego. Maraton, organizowany przez Instytut Matematyki już ponad dziesięć lat, w tym roku zainteresował ponad 3000 uczestników w kilku kategoriach: szkoły podstawowe, gimnazja, szkoły średnie, amatorzy i zawodowcy. Nasi miłośnicy matematyki wykazali się nie tylko wiedzą matematyczną, lecz także poświęceniem, gdyż eliminacje rozpoczynały się o godzinie ósmej rano. Po zakończeniu rywalizacji matematycznej uczestniczyli w wykładzie ”Odkrycie-plan, intuicja, przypadek” w Instytucie Chemii Uniwersytetu Wrocławskiego. Po wykładzie wybrali z bogatej oferty festiwalowej Pasaż Naukowy. W Parku Staromiejskim wrocławskie uczelnie prezentowały w kilkunastu namiotach ciekawe doświadczenia chemiczne, fizyczne, biologiczne i historyczne. Hasłem tegorocznego Pasażu było „I ty zostań naukowcem”. Szczególne zainteresowanie wzbudziło wydzielanie DNA, opowieści i pokazy zastosowań nanotechnologi. Zaskakująco ciekawe było stanowisko przedstawiające narzędzia rolnicze od neolitu do średniowiecza. We wszystkich namiotach zwiedzający wcielali się w naukowców i sami przeprowadzali eksperymenty i korzystali z udostępnionych urządzeń. Sobota z nauką minęła niesłychanie szybko. Wrażeniami dzielili się wszyscy w długiej drodze powrotnej.