Przejdź do głównej treści strony
Invest in Lubań
11-10-2013

Rak piersi jest najczęstszym nowotworem złośliwym u kobiet. W Polsce wykrywa się ponad 12000 nowych przypadków rocznie, z czego połowa to przypadki śmiertelne. Tylko zwiększenie świadomości i dostępu do diagnostyki oraz odpowiednio wczesne wykrycie zmiany, może wpłynąć na poprawę sytuacji kobiet, u których wykryto raka piersi. Istotną potrzebę rozbudzenia społecznej świadomości, w tej kwestii poczuli organizatorzy inicjatywy lokalnej zatytułowanej „Dzień nadziei” realizowanej w ramach Zadania Publicznego Ochrona i Promocja Zdrowia, która miała miejsce 10.10.2013r., w sali konferencyjnej Łużyckiego Centrum Rozwoju w Lubaniu, a powstała z zaangażowania pracowników Ośrodka Wsparcia Dziennego i Stowarzyszenia Łużyckie Amazonki w Lubaniu, ze szczególnym wyróżnieniem osobistego wkładu ze strony Pani Małgorzaty Pareckiej- kobiety bezinteresownie i z wielkim sercem działającej na rzecz kobiet po mastektomii piersi.

Organizatorzy tejże inicjatywy wyszli naprzeciw oczekiwaniom społeczności lokalnej i zorganizowali konferencję przy udziale dr Marka Pudełko- wybitnego specjalisty z dziedziny onkologi, który na co dzień spotyka się w swojej pracy z problemami osób z chorobą nowotworową.

Spotkanie ukierunkowane było na szerzenie idei popularyzowania wiedzy o problemach onkologicznych kobiet oraz zainicjowano społeczny dialog w zakresie kształtowania wizerunku człowieka świadomego, w walce z chorobą nowotworową. Rozbudzono świadomość w zakresie własnego zaangażowania i podejmowania regularnych badań profilaktycznych oraz wzmocnienia więzi społecznej z osobami dotkniętymi tą chorobą.

Ponadto istotnym elementem tej lokalnej inicjatywy jest możliwość oglądania do 17.10.2013r., wystawy autorstwa Bogatyńskiego Stowarzyszenia Amazonek zatytułowanej „NIE TYLKO LEKI LECZĄ”. Wystawa to 18 zdjęć kobiet- członkiń Bogatyńskiego Stowarzyszenia Amazonek, które postanowiły pokazać, co im w duszy gra. Udział w projekcie pozwolił wybrać każdej kobiecie swoją nową odsłonę, każda wcieliła się w postać, którą sobie wybrała.

Choroby onkologiczne to współczesny problem społeczny, który swoim zasięgiem otacza nie tylko samego chorego lecz i jego środowisko rodzinne, zawodowe i społeczne. Jest to problem nas wszystkich. Dlatego też konferencja odbywająca się na terenie miasta cieszyła się ogromnym zainteresowaniem różnych środowisk lokalnych, w której czynny udział wzięło 70 osób z terenu miasta Lubań. Jak widać istnieje potrzeba organizowania tego typu spotkań z dziedziny profilaktyki zdrowia. Organizatorzy tej inicjatywy zapowiadają iż nie będzie to pierwsza i ostania zarazem akcja na rzecz promowania zdrowego życia.

OWD Lubań

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na ten temat...