Zgodnie z tradycją Gimnazjum nr 1 im. Stanisława Wyspiańskiego w Lubaniu, dn. 5.11.13r. uczestniczyliśmy w kolejnym wykładzie z fizyki na Uniwersytecie Wrocławskim.
Tematem zajęć były tym razem właściwości materii. Mieliśmy doskonałą okazję, żeby ugruntować swoją wiedzę na temat właściwości materii w poszczególnych stanach skupienia. Poznaliśmy między innymi właściwości i zastosowania ciekłych kryształów oraz rolę napięcia powierzchniowego. Obejrzeliśmy ciekawe eksperymenty, wyjaśniające wpływ ciśnienia na temperaturę wrzenia substancji, a także zamarzanie wody w temperaturze pokojowej, w wyniku obniżania ciśnienia w kolbie. Przekonaliśmy się, że wrzątek może być zimny, a zaparzenie herbaty w wysokich górach może okazać się niemożliwe. Zobaczyliśmy szereg doświadczeń ukazujących, jak zmieniają się właściwości substancji pod wpływem ogrzewania, jak również oziębiania. Dowiedzieliśmy się przy okazji co to jest suchy lód i mogliśmy mu się dokładnie przyjrzeć, a nawet dotknąć, a także na czym polega efekt Leidenfrosta, czyli zjawisko dotyczące opóźnionego parowania cieczy. Niektórzy nasi koledzy pierwszy raz przekonali się, co może zdziałać ciekły azot i jak go otrzymać.
A wieczorem, jak w naszym zwyczaju, spotkanie ze sztuką. Tym razem ze sztuką filmową, czyli ostatnim filmem A. Wajdy – „Wałęsa. Człowiek z nadziei”. Pierwsze reakcje po seansie były mieszaniną zdziwienia, niepewności, zapytań. Dopiero rozmowa na lekcji j. polskiego pozwoliła wyrazić głębsze przemyślenia i lepiej zrozumieć problematykę przedstawionej rzeczywistości tamtych lat. Rozmawialiśmy o faktach z życia Lecha Wałęsy, o jego sukcesach i porażkach, o cechach charakteru, które pozwoliły mu stać się przywódcą „ Solidarności”. Uznaliśmy, że film A. Wajdy - to prawdziwa lekcja najnowszej historii Polski, świetnie pokazana na ekranie. Wielkie wrażenie zrobiła na nas, oprócz niekwestionowanej reżyserii, gra aktorska, szczególnie R. Więckiewicza, który perfekcyjnie odtworzył nie tylko zewnętrzne rysy swojego bohatera, ale i pełnię jego osobowości oraz A. Grochowskiej jako Danuty Wałęsowej - niezwykle subtelnie i nadzwyczaj prawdziwie kreślącej wizerunek żony przywódcy robotników. Podobała nam się muzyka, szczególnie jej wydanie hip-hopowe. Sądzimy, że ten film powinni obejrzeć wszyscy, których interesuje najnowsza historia naszego kraju.
Zapraszamy do odwiedzania naszej strony: http://www.g1luban.win.pl/