Przejdź do głównej treści strony
Invest in Lubań
02-12-2013

Można było za niego kupić jedną wieś lub kilkadziesiąt sztuk bydła, składał się z blisko siedmiu kilogramów srebra, w tym z ponad dwudziestu tysięcy srebrnych monet. Wśród nich znajdowały się unikaty pochodzące nawet z XI-wieku. Od 8 grudnia będzie można go oglądać w Muzeum Regionalnym w Lubaniu.

Skarb średniowieczny z Głogowa, bo o nim tu mowa, został odkryty przez dwóch mieszkańców miasta w październiku 1987 r. Jest jednym z najcenniejszych zabytków archeologicznych Dolnego Śląska oraz jednym z największych skarbów średniowiecznym w Polsce i Europie. W skład depozytu wchodziło ponad dwadzieścia tysięcy srebrnych monet denarowych, kilka tysięcy fragmentów oraz siedem sztabek i jedna bryłkę srebra. Skarb został ukryty w drewnianym naczyniu klepkowym, którego fragmenty również udało się zabezpieczyć. Zgromadzony w ten sposób kruszec ważył prawie siedem kilogramów. Skarb średniowieczny z Głogowa zaskakuje ogromną różnorodnością zgromadzonych w nim typów monet. Dominują w nim monety polskie, przy niewielkiej domieszce zagranicznych okazów. Większość z nich jest bardzo rzadko spotykana, a niektóre okazy znane są tylko i wyłącznie z tego depozytu. Najstarsze monety pochodzą z przełomu XI i XII w. natomiast najmłodsze okazy datuje się na pierwszą kwartę XIII w. Skarb został ukryty prawdopodobnie między 1210 a 1215 r.

Najstarsze polskie monety pochodzą z czasów panowania Bolesława III Krzywoustego (1102-1138), następnie do jego synów: Władysława II Wygnańca (1138-1146) i Bolesława IV Kędzierzawego (1146-1173). Kolejne typy przypisywane są synom Władysława: Bolesławowi I Wysokiemu (1163-1201) oraz Mieszkowi I Plątonogiemu (1163-1211). Z okresu ich panowania pochodzi najwięcej monet ze skarbu z Głogowa. Najmłodsze monety pochodzą z początku panowania Henryka I Brodatego (1201-1238). Spośród monet obcych warto zwrócić uwagę na niezwykle rzadkie denary Arcybiskupa Magdeburga: Konrada I von Querfurt (1134-1142) oraz znany wyłącznie z jednego egzemplarza brakteat przypisywany Albrehtowi I Niedźwiedziowi (1123-1170). Wystawę „Skarb z Głogowa” otwarto po raz pierwszy w 1994 r. w Muzeum Archeologiczno-Historycznym w Głogowie. Początkowo była zaprojektowana jako stała ekspozycja. W 2010 r., dzięki dofinansowaniu z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego udało się ją zmodernizować i przystosować do wypożyczania innym placówkom muzealnym. Zmodernizowaną wystawę otwarto w październiku 2010 r. i od tego czasu rozpoczęła się jej wędrówka po Polsce. Dotychczas wystawę „Skarb z Głogowa” prezentowano w Państwowym Muzeum Archeologicznym w Warszawie, Muzeum Zamojskim w Zamościu, Muzeum Archeologicznym w Krakowie, Muzeum Śląskim w Katowicach oraz Muzeum Okręgowym w Sandomierzu.


Od 8 grudnia 2013 r. do 16 marca 2014 r. wystawa będzie prezentowana w Lubańskim Muzeum Regionalnym (z wyjątkiem poniedziałków, kiedy to muzeum jest nieczynne). Wernisaż wystawy odbędzie się w niedzielę 8 grudnia o godz. 17:00. Serdecznie zapraszamy!

MR
 

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na ten temat...