Pod koniec minionego roku Muzeum Regionalne w Lubaniu otrzymało informację od Euroregionu Nysa, że przygotowany przez jego pracowników przy współpracy z ŁCR projekt pt. "W jagiellońskim orszaku" (złożony w ramach Funduszu Mikroprojektów Nisa-Nysa POWT), został zatwierdzony bez uwag. Oznacza to, że w dniach 27-28 czerwca 2014 r. na lubańskiej starówce, w wyjątkowej atmosferze, będziemy mogli obcować z historią naszego miasta.
Projekt ma za zadanie przybliżenie dzisiejszym mieszkańcom pogranicza Polski i Czech historii tych terenów w czasach jagiellońskich, tzn. w latach 1490-1526. W ramach projektu zaplanowano otwarcie plenerowej wystawy poświęconej historii regionu za Jagiellonów, wieczór z wykładami historycznymi oraz inscenizację wjazdu do Lubania królowej Czech Anny Jagiellonki, która dokona odsłonięcia umieszczonej w bruku ul. Brackiej metalowej tabliczki upamiętniającej jej pobyt w Lubaniu. Tabliczka ta da początek promenadzie znanych ludzi, którzy na przestrzeni wieków odwiedzili Lubań. Ponadto w ratuszu zostanie wystawiona sztuka teatralna poświęcona posiedzeniu sądu miejskiego tuż po wielkim pożarze miasta w 1760 r. Dodatkowo na rynku odbędą się otwarte warsztaty historyczne, pozwalające nabyć podstawowe umiejętności dawnych rzemieślników. Zostanie otwartych 20 stanowisk, m.in. skryby, kowala, szewca, stolarza, rzeźbiarza, iluminatora, pszczelarza, garncarza, poszukiwaczy złota, szlifierza kamieni szlachetnych itp. lubański rynek przyjmie formę średniowiecznego targowiska. Nie zabraknie również cateringu.
Projekt będzie realizowany przez Muzeum Regionalne w Lubaniu przy współpracy z miastem Frydlant. Jego łączna wartość to 50 tys. złotych.
MR