Przejdź do głównej treści strony
Invest in Lubań
08-07-2014

31 maja grupa polsko – niemiecka znad Kwisy i Nysy Łużyckiej wędrowała po Leśnym Kompleksie Promocyjnym „Sudety Zachodnie” ścieżką planetarną Astro Izery na szlaku cietrzewia. Uczestnicy przeszli całą ścieżkę odzwierciedlającą Układ Słoneczny w skali 1:1miliarda.

Nie zaczęli od Słońca, ale od krańców Układu, czyli planetek, rozpoczynając od Stogu Izerskiego a kończąc na Orlu, co dało 16 km marszu. Trasa ścieżki pokrywa się z trasą narciarską „Zimowy szlak cietrzewia”.


Spacery Transgraniczne są edukacyjne. Tego roku przedmiotem działań są „Człowiek – cywilizacja- przyroda”. Ścieżka Astro Izery daje okazję, aby poznać bliżej nasz Układ Słoneczny, ale też zrozumieć odpowiedzialność ludzkości i każdego człowieka, za jedyną, znaną, żywą planetę w kosmosie - Ziemię. Szlak cietrzewia skłania do poznania bliżej tego ptaka, który w Polsce jest objęty ochroną czynną, a trudno pogodzić np. lobby narciarskie z ochroną przyrody. Organizatorzy: Regionalne Centrum Edukacji Ekologicznej O/MiPBP w Lubaniu i Stowarzyszenie Południowo-Zachodnie Forum Samorządu terytorialnego „Pogranicze” z Lubania przygotowali łatwy test i nagrody. Drugi spacer 21 czerwca poprowadził tradycyjną trasą 25 km po polskich i czeskich Górach Izerskich przez czeską wioskę Jizerkę. Założenia tematyczne spaceru zachęcały do obserwacji trasy i refleksji nad trzema głównymi problemami: CZŁOWIEK – najbardziej ekspansywny gatunek na Ziemi. GÓRY – od wielu tysięcy lat niezmieniane radykalnie przez naturę. CYWILIZACJA – zmienianie przez człowieka otaczającego środowiska naturalnego, społecznego i kulturowego do jego potrzeb.


Pogoda była bardzo różnorodna tego dnia, ale uczestnicy byli przygotowani na wszelkie warunki. W organizacji spacerów pomagały: Nadleśnictwo Świeradów i Nadleśnictwo Szklarska Poręba. Spacery nie mogłyby się odbyć bez dofinansowania z budżetu powiatu lubańskiego w ramach dotacji celowej dla RCEE. Dodatkowo spacer Astro Izery został dofinansowany ze środków unijnych.


Tekst: Agnieszka Wierzbicka kierownik RCEE
Zdjęcia: Magdalena Guła „Pogranicze”

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na ten temat...