W poniedziałek, 1 września lubanianie uczcili 75. rocznicę wybuchu II wojny światowej. Uroczystości rozpoczęto od złożenia kwiatów przy kurhanie Józefa Piłsudskiego. Następnie w kościele pw. Św. Trójcy w Lubaniu odbyła się msza św. w intencji ojczyzny i poległych w II wojnie światowej.
Modlono się za tych, którzy stawali i stają w obronie pokoju i sprawiedliwości, którzy wołają o odpowiedzialność i wzywają do dialogu; za miliony ludzi, którzy zginęli na różnych frontach II wojny światowej i za tych wszystkich, którzy w naszych czasach padają ofiarą wojen i prześladowań.
W obchodach, obok Burmistrza Miasta Lubań Arkadiusza Słowińskiego i Starosty Lubańskiego Walerego Czarneckiego, uczestniczyli przedstawiciele lokalnych instytucji, delegacje radnych, służb mundurowych, poczty sztandarowe organizacji kombatanckich, poczty sztandarowe szkół, harcerze, mieszkańcy Lubania.
Podczas uroczystości głos zabrał Burmistrz Miasta Lubań. W swoim przemówieniu przypomniał o walczących, którzy stawili opór wojskom niemieckim, płacąc za miłość do wolności niewyobrażalną cenę. Zaznaczył, jak ważną rolę w naszym życiu odgrywa historia, która jest dla nas nauczycielką życia.
Zdawałoby się, że z tej brutalnej lekcji pokory, w której wzięły ostatecznie udział wszystkie narody tego świata, zostaną wyciągnięte słuszne wnioski, i że staną się one mottem życia każdego człowieka. Czy przypadkiem, nie w tym celu właśnie obchodzimy uroczyście te bolesne historyczne rocznice? Czy przypadkiem, nie po to uczymy dzieci i młodzież historii? Czy przypadkiem, nie po to publikujemy literaturę i kręcimy filmy o tematyce wojennej?
Dlaczego więc, wysiłki te przynoszą tak marne efekty? Dlaczego stale, ktoś wyciąga broń i żywi głębokie, wręcz fanatyczne przekonanie o słuszności takiej drogi? Dlaczego ludzie wykształceni, oczytani i obyci w świecie decydują się powielać błędy przeszłości? – zadawał pytania Burmistrz Miasta Lubań Arkadiusz Słowiński. Niestety drodzy Państwo, na te pytania, które cisną mi się na usta, za każdym razem, kiedy myślę o wojnie, nie jestem w stanie odpowiedzieć. Być może, elity tego świata zbyt rzadko stawiają sobie takie pytania, być może nawet nie chcą udzielać na nie odpowiedzi – a powinni!
Szanowni Państwo. 75 lat temu europejskim symbolem hańby stał się traktat monachijski. Ówcześni przywódcy Europy powiedzieli narodowi czechosłowackiemu – nie walczcie, my wam dajemy gwarancje. Dziś, gdy przeglądam gazety, strony internetowe czy też obserwuję migawki telewizyjne mam poczucie deja vu. W Berlinie, nasi sąsiedzi zza wschodniej granicy – Ukraińcy, ostatnio usłyszeli – nie walczcie.
Historia magistra Vita Est – historia jest nauczycielką życia, mawiali starożytni. Mam wrażenie, że wielcy tego świata lekcji z historii nie odrobili! – podkreślił Burmistrz Miasta Lubań Arkadiusz Słowiński.
Na zakończenie w imieniu mieszkańców Lubania życzył naszemu narodowi pokoju, a wielkim tego świata mądrości.