Przejdź do głównej treści strony
Invest in Lubań
03-09-2014

26 sierpnia br. Rada Miasta Lubań spotkała się po raz 53. Wśród poruszonych tematów znalazły się między innymi informacje o przygotowaniu placówek oświatowych Gminy Miejskiej Lubań do nowego roku szkolnego pod kątem funkcjonalności bazy dydaktycznej, stanie aktualnym i perspektywach rozwoju monitoringu wizyjnego w mieście Lubań oraz informacja nt. działalności miejskich klubów sportowych w okresie 2013-2014 – ich osiągnięć i planów na przyszłość.


Obrady oficjalnie otworzył Przewodniczący Rady Miasta Lubań Marian Kwolik. Następnie radni realizowali proponowany porządek obrad. Przyjęto protokół poprzedniej sesji oraz sprawozdanie z pracy Burmistrza Miasta Lubań w okresie międzysesyjnym.


W kolejnym punkcie porządku radni zgłosili kilka interpelacji, wniosków i zapytań, w większości dotyczących miejskiej infrastruktury: budowy i przebudowy dróg na Kamiennej Górze, wykonania oświetleń, uporządkowania i wyczyszczenia brzegów rzeki, naprawienia mostków na rzece Kwisie, ustawienia znaków ograniczających prędkość, wyłożenia kostki brukowej, itp.
Następnie wiceburmistrz Lubania Mariusz Tomiczek przekazał, na podstawie zebranych danych z podległych placówek oświatowych, informacje na temat „Przygotowań szkół i przedszkoli do nowego roku szkolnego 2014/2015 pod kątem funkcjonalności bazy dydaktycznej”. Okres wakacji to czas na przygotowanie się szkół na przyjęcie uczniów w nowym roku szkolnym. Szkoły i samorządy stanęły przed priorytetowym zadaniem przygotowania odpowiednich warunków do nauki i zabawy w związku z obniżeniem wieku szkolnego i obowiązkowej edukacji dzieci sześcioletnich w szkołach. Wiceburmistrz przedstawił informacje dotyczące bazy dydaktycznej, jaką dysponują placówki oświatowe, aktualny stan i zapotrzebowania na doposażenie bazy szkolnej i pracowni dydaktycznych, jak również przeprowadzone w lubańskich placówkach remonty.
Jeśli chodzi o przyjęcie dzieci 6-letnich możliwe było stworzenie odpowiednich warunków również dzięki otrzymanemu wsparciu z rządowego programu „Radosna Szkoła”. Lubańskie szkoły otrzymały wsparcie finansowe na pomoce dydaktyczne do miejsc zabaw w szkole oraz na urządzenie szkolnych placów zabaw. Zdaniem wiceburmistrza Mariusza Tomiczka, lubańskie placówki w stopniu dobrym zapewniły warunki do nauki i zabawy z 6-latkami.


Następnie głos zabrał Jan Baniak Komendant Straży Miejskiej w Lubaniu. Przedstawił aktualny stan i perspektywy rozwoju monitoringu miejskiego w mieście oraz wyjaśnił wszelkie wątpliwości dotyczące jego funkcjonowania. Niewątpliwie system monitoringu wizyjnego ma wiele korzyści, tj.: przeciwdziałanie dewastacji i uszkodzeń mienia prywatnego i miejskiego, zapewnienie porządku publicznego, wzrost poczucia bezpieczeństwa mieszkańców, prowadzenie działań prewencyjnych, przeciwdziałanie aktom wandalizmu, zmniejszenie przestępczości i gromadzenie materiałów dowodowych przeciwko sprawcom przestępstw i wykroczeń, kontrolowanie ruchu ulicznego. Lubań wyposażony jest w kamery od 2009 r. Jest ich w całym mieście 12. Obecnie dwie z nich nie działają. W związku z tym konieczna jest naprawa. Na ten cel potrzebnych jest ok. dwunastu tysięcy złotych. System wizyjny jest narzędziem, dzięki któremu strażnicy miejscy od początku tego roku ujawnili 289 wykroczeń i innych zdarzeń. Podejmowane czynności wykazują skuteczność monitoringu jako środka prewencyjnego oddziaływania. Komendant Straży Miejskiej podkreśla, że w Lubaniu pozostają miejsca, które powinny być objęte nadzorem wizyjnym. Zdaniem komendanta i funkcjonariuszy kamery powinny również znaleźć się: na Osiedlu Piast – newralgicznych punktach wraz z terenem przy szkole ponadgimnazjalnej, zapleczu ul. Spółdzielczej i ul. Ratuszowej, ul. Mikołaja, ul. 7-Dywizji, ul. Izerskiej, ul. Dworcowej, ul. Łącznej, Podwalu i innych miejscach. Zaproponowana rozbudowa systemu to koszt rzędu ok. 25 tys. zł za jeden punkt. Doliczyć należy również koszty konserwacji, które rocznie wynoszą ok. 14 tys. zł.

Podczas sesji dowiedzieliśmy się, że wkrótce Straż Miejska w Lubaniu może zostać wyposażona w mobilną kamerę, dzięki której będzie możliwe zwiększenie zasięgu systemu do terenu całego miasta. Kamerę zakupił już jeden z lubańskich podmiotów. Pozostaje tylko kwestia przekazania sprzętu. Realizacja proponowanej przez komendanta rozbudowy monitoringu niewątpliwie zależy od współuczestnictwa w tym przedsięwzięciu podmiotów gospodarczych i handlowych oraz innych instytucji zainteresowanych zapewnieniem ochrony sobie i innym. Po wysłuchaniu wystąpienia komendanta Przewodniczący Rady Miasta Marian Kwolik, który jest również prezesem Spółdzielni Mieszkaniowej, wyraził chęć partycypowania Spółdzielni przy ewentualnej rozbudowie systemu.

Podczas sesji radni wysłuchali również wystąpienia Krzysztofa Dolińskiego Przewodniczącego Rady Sportu na temat działalności miejskich klubów sportowych w latach 2013-2014 – dotychczasowych osiągnięciach i planach na przyszłość. Na terenie Lubania działa 9 klubów sportowych i stowarzyszeń zajmujących się organizacją zajęć treningowych, sportowych i rekreacyjnych dla ponad 588 dzieci i młodzieży. Pan Krzysztof Doliński w imieniu lubańskich klubów zwrócił się do Rady Miasta Lubań z prośbą o możliwość zwiększenia środków finansowych z przeznaczeniem na działalność statutową klubów w roku bieżącym oraz w 2015 r. Utrzymują się one dzięki dotacji miasta, powiatu, składek członkowskich, 1% odpisu z podatku, dotacjom z Urzędu Marszałkowskiego, wolontariacie pracy trenerów i darowiznom. Pomimo braku środków, kluby te starają się otwierać nowe grupy, brać udział w rozgrywkach sportowych i turniejach kwalifikacyjnych oraz organizować na terenie Lubania turnieje i mistrzostwa. Powyższa działalność zaowocowała wymiernymi wynikami. Lubańscy sportowcy odnoszą sukcesy nie tylko w regionie, ale i w kraju i za granicą. Przewodniczący Rady Sportu podkreślił wagę stworzenie atrakcyjnej oferty: zwiększenie różnorodności zajęć, polepszenie bazy sportowej, zaopatrzenie w sprzęt sportowy, udział w rozgrywkach sportowych. Wszystko jednak wiąże się z kosztami, a lokalne kluby wciąż borykają się z brakiem funduszy. Podczas sesji ustalono wstępne spotkanie władz miasta z przedstawicielami miejskich klubów sportowych.

Następnie wiceburmistrz Lubania Mariusz Tomiczek odpowiedział na wnioski i zapytania złożone przez radnych w imieniu mieszkańców miasta.

Po wysłuchaniu komunikatów, zakończono obrady.

Z pełną treścią sprawozdania z sesji oraz podjętych uchwał można zapoznać się w Biuletynie Informacji Publicznej Urzędu Miasta Lubań lub w Biurze Rady Miasta.
 

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na ten temat...