Przejdź do głównej treści strony
Invest in Lubań
09-09-2014

Lubań ma pieniądze na plan gospodarki niskoemisyjnej. W dniu 26 sierpnia odbyły się w Warszawie negocjacje przedstawiciela NFOŚiGW oraz burmistrza Lubania Arkadiusza Słowińskiego w zakresie warunków udzielenia dotacji oraz harmonogramu realizacji. W efekcie gmina otrzymała dotację w wysokości 66.220,95 zł.

Termomodernizacje, remonty i rozwijanie sieci grzewczej, wykorzystanie innowacyjnych rozwiązań, oszczędzających energię – wszystko to bardzo potrzebne rzeczy i już wkrótce samorządy będą mogły pozyskiwać na nie środki. Jest jeden haczyk - aby móc ubiegać się o dofinansowania takich zadań z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej samorząd musi posiadać plan gospodarki niskoemisyjnej napisany przez eksperta. Taki dokument opiera się na dogłębnej analizie danych a jego sporządzenie wymaga wiedzy fachowej i zagłębienia się w lokalne uwarunkowania, dlatego jego napisanie może kosztować kilkadziesiąt tysięcy. Aby odciążyć miejski budżet Burmistrz Miasta Lubań Arkadiusz Słowiński w październiku 2013 r. wystąpił do Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej z wnioskiem do Konkursu nr 2 /PO IiŚ/ 9.3/ 2013 o dofinansowanie wykonania dokumentacji „Plan gospodarki niskoemisyjnej dla Miasta Lubań” ze środków z Funduszu Spójności z Priorytetu IX - Infrastruktura energetyczna przyjazna środowisku i efektywność energetyczna w ramach Działania 9.3 - Termomodernizacja obiektów użyteczności publicznej - plany gospodarki niskoemisyjnej (PGN). Plan gospodarki niskoemisyjnej na poziomie gminy obejmuje wszystkie sektory i podmioty będące producentami i odbiorcami energii. Uwzględnia się więc w nim budynki, instalacje i urządzenia, transport, lokalną produkcję energii. Na poziomie wykonawczym określa kierunki rozwoju energetyki cieplnej (ustalenie np. budynków do podłączeń do PEC), wykorzystania źródeł odnawialnych (choćby programy pomocy budowy instalacji solarnych i pomp ciepła), maksymalizację oszczędzania energii (np. w budynkach publicznych, oświetlenia miejskiego), w konsekwencji ma skłonić mieszkańców oraz inne jednostki do działania na rzecz jego realizacji. W ramach przygotowywania Planu zostanie wykonana inwentaryzacja zużycia energii i emisji gazów cieplarnianych z obszaru Lubania oraz zostaną przeanalizowane możliwości redukcji zużycia energii wraz z ekonomiczno-ekologiczną oceną efektywności działań. Dla wybranego wariantu działań zostanie opracowany ogólny harmonogram realizacji i możliwe źródła finansowania. Do opracowania planu będą zapraszane różnorodne jednostki, a także będą mogli wnosić do niego uwagi mieszkańcy Lubania. Plan zostanie na koniec przedstawiony do uchwalenia Radzie Miasta Lubań, a zadania wpisane do wieloletniej prognozy finansowej miasta.
Udział własny Miasta Lubań wyniesie 11.686,05 zł. Termin realizacji zadania planuje się od 1.10.2014 do 30 czerwca 2015 r.

 

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na ten temat...