Lubań ma pieniądze na plan gospodarki niskoemisyjnej. W dniu 26 sierpnia odbyły się w Warszawie negocjacje przedstawiciela NFOŚiGW oraz burmistrza Lubania Arkadiusza Słowińskiego w zakresie warunków udzielenia dotacji oraz harmonogramu realizacji. W efekcie gmina otrzymała dotację w wysokości 66.220,95 zł.
Termomodernizacje, remonty i rozwijanie sieci grzewczej, wykorzystanie innowacyjnych rozwiązań, oszczędzających energię – wszystko to bardzo potrzebne rzeczy i już wkrótce samorządy będą mogły pozyskiwać na nie środki. Jest jeden haczyk - aby móc ubiegać się o dofinansowania takich zadań z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej samorząd musi posiadać plan gospodarki niskoemisyjnej napisany przez eksperta. Taki dokument opiera się na dogłębnej analizie danych a jego sporządzenie wymaga wiedzy fachowej i zagłębienia się w lokalne uwarunkowania, dlatego jego napisanie może kosztować kilkadziesiąt tysięcy. Aby odciążyć miejski budżet Burmistrz Miasta Lubań Arkadiusz Słowiński w październiku 2013 r. wystąpił do Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej z wnioskiem do Konkursu nr 2 /PO IiŚ/ 9.3/ 2013 o dofinansowanie wykonania dokumentacji „Plan gospodarki niskoemisyjnej dla Miasta Lubań” ze środków z Funduszu Spójności z Priorytetu IX - Infrastruktura energetyczna przyjazna środowisku i efektywność energetyczna w ramach Działania 9.3 - Termomodernizacja obiektów użyteczności publicznej - plany gospodarki niskoemisyjnej (PGN). Plan gospodarki niskoemisyjnej na poziomie gminy obejmuje wszystkie sektory i podmioty będące producentami i odbiorcami energii. Uwzględnia się więc w nim budynki, instalacje i urządzenia, transport, lokalną produkcję energii. Na poziomie wykonawczym określa kierunki rozwoju energetyki cieplnej (ustalenie np. budynków do podłączeń do PEC), wykorzystania źródeł odnawialnych (choćby programy pomocy budowy instalacji solarnych i pomp ciepła), maksymalizację oszczędzania energii (np. w budynkach publicznych, oświetlenia miejskiego), w konsekwencji ma skłonić mieszkańców oraz inne jednostki do działania na rzecz jego realizacji. W ramach przygotowywania Planu zostanie wykonana inwentaryzacja zużycia energii i emisji gazów cieplarnianych z obszaru Lubania oraz zostaną przeanalizowane możliwości redukcji zużycia energii wraz z ekonomiczno-ekologiczną oceną efektywności działań. Dla wybranego wariantu działań zostanie opracowany ogólny harmonogram realizacji i możliwe źródła finansowania. Do opracowania planu będą zapraszane różnorodne jednostki, a także będą mogli wnosić do niego uwagi mieszkańcy Lubania. Plan zostanie na koniec przedstawiony do uchwalenia Radzie Miasta Lubań, a zadania wpisane do wieloletniej prognozy finansowej miasta.
Udział własny Miasta Lubań wyniesie 11.686,05 zł. Termin realizacji zadania planuje się od 1.10.2014 do 30 czerwca 2015 r.