Projekt: „Plan gospodarki niskoemisyjnej dla Miasta Lubań”współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.
Gmina Miejska Lubań otrzymała dofinansowanie z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej na realizację projektu „Plan gospodarki niskoemisyjnej dla miasta Lubań”, w ramach działania 9.3. Termomodernizacja obiektów użyteczności publicznej – plany gospodarki niskoemisyjnej, priorytetu IX Infrastruktura energetyczna przyjazna środowisku i efektywność energetyczna Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2007-2013. Planowany całkowity koszt realizacji projektu wynosi 77.907,00 zł. Kwota udzielonego dofinansowania wynosi 66.220,95 zł i stanowi 85% kosztów kwalifikowanych.
Głównym zamierzeniem Planu jest przyczynienie się do osiągnięcia celów określonych w pakiecie klimatyczno-energetycznym do roku 2020, tj.:
- redukcji emisji gazów cieplarnianych,
- zwiększenia udziału energii pochodzącej z źródeł odnawialnych,
- redukcji zużycia energii finalnej,
- poprawy jakości powietrza na obszarach, na których odnotowano przekroczenia jakości poziomów dopuszczalnych stężeń w powietrzu.
Plan gospodarki niskoemisyjnej to strategiczny dokument, który wyznacza kierunki dla Gminy na lata 2014-2020, w zakresie działań inwestycyjnych i nieinwestycyjnych w takich obszarach jak: transport publiczny i prywatny, oświetlenie uliczne, gospodarka przestrzenna, zaopatrzenie w ciepło i energię, gospodarka odpadami. Zatwierdzenie Planu przez uchwałę Rady Miasta Lubań zwiększy możliwość uzyskania dofinansowania na realizację wyznaczonych inwestycji ze środków Unii Europejskiej.
W ramach opracowywanego Planu stworzona zostanie baza danych zawierająca inwentaryzację CO2, gazów i pyłów na terenie miasta. Obejmuje ona inwentaryzację emisji z budynków użyteczności publicznej, budynków mieszkalnych, emisję pochodzącą z transportu oraz przemysłu i usług. Ponadto zostaną przeprowadzone szkolenia dotyczące wdrażania i monitorowania Planu oraz działania promujące tworzenie Planu. Opracowany zostanie także dokument „Założenia do planu zaopatrzenia w ciepło, energię elektryczną i paliwa gazowe dla miasta Lubań”, w przypadku konieczności zostanie także przeprowadzona strategiczna ocena oddziaływania na środowisko.