29 stycznia odbyło się kolejne spotkanie na temat Rewitalizacji Parku na Kamiennej Górze. Specjaliści, włodarze, mieszkańcy, przedstawiciele mediów wysłuchali dra Jerzego Sporka, znanego specjalisty w zakresie dendrologii i rewitalizacji parków, który przedstawił wyczerpującą analizę obecnego stanu Kamiennej Góry.
Jego prezentację wspomnianego poprzedziła niezwykle ciekawa prelekcja historii parku na Kamiennej Górze autorstwa Tomasza Bernackiego. Z dyskusji, która nastąpiła, wynikało jednoznacznie, że konieczne są szybkie zmiany.
- Czas temu na stronie internetowej LKO zamieściłem felieton „Niedoceniona, nieoceniona”. Tych kilkanaście przemyśleń i zdań było swoistym hołdem dla lubańskiej Kamiennej Góry - wzgórza, które w naturalny sposób jest najbliższą strefą wypoczynku mieszkańców naszego miasta. Niestety, co pokazują obserwacje, strefą przez nas niemal niewykorzystywaną – komentuje Arkadiusz Słowiński, burmistrz Lubania. - Dlaczego tak się dzieje? Czy i jak to zmienić? Temu poświęcamy kolejne spotkania ze specjalistami i mieszkańcami. Kamienna Góra, jako park i jako miejsce wyjątkowe na mapie Lubania wymaga szybkiej interwencji. To aksjomat, z którym zgadzają się wszyscy tematem zainteresowani. Dalsze trwanie obecnego stanu rzeczy to droga donikąd. Nic nie robiąc schodzimy na przyrodnicze manowce, ponieważ gros z rosnących w Parku drzew, w tym pomniki przyrody, wymagają pilnych zabiegów pielęgnacyjnych. Nic nie robiąc, schodzimy także na manowce atrakcyjności miejsca. Brak logicznego zagospodarowania Kamiennej Góry, rozbudowy czy budowy infrastruktury lub obiektów małej i dużej architektury nie zachęca do jej odwiedzenia. Zarówno mieszkańców miasta jak i przyjezdnych. Samorządowcy, miłośnicy przyrody czy społecznicy są zgodni, co do konieczności rewalidacji Parku na Kamiennej Górze. Do którego momentu należy się jednak cofnąć? Do lat 30-tych minionego stulecia, kiedy to z grubsza zakończono urządzanie Parku znane nam np. z przedwojennych pocztówek. A może do lat ciut wcześniejszych lub późniejszych? Na to pytanie niebawem musi paść odpowiedź. Po to, aby ruszyć „z kopyta” z pracami! – zapowiada A. Słowiński.
Tymczasem, podczas prezentacji Tomasza Bernackiego Naczelnika Wydziału Gospodarki Przestrzennej i Ochrony Środowiska Urzędu Miasta Lubań i znanego lubańskiego pasjonata lokalnej historii, okazało się, że losy Kamiennej Góry to wiele ciekawostek. Wybraliśmy kilka z nich.
CZEGO NIE WIEMY O KAMIENNEJ GÓRZE
(ŁCR)