Na lutowej sesji Rady Miasta Lubań naprawdę sporo się działo. Radni dowiedzieli się wszystkiego o płatnych miejskich parkingach i przedsięwzięciach związanych z rozbudową infrastruktury wodno-kanalizacyjnej. Do tego zażarcie dyskutowano, nie tylko o ewentualnych nowych miejscach płatnego parkowania, ale i o sprawach organizacyjnych - sposobie obradowania i braku godła w Sali Rajców. Głosowaniom poddano między innymi niewielką podwyżkę za dostarczanie wody i odprowadzanie nieczystości i niewielką obniżkę wynagrodzenia Burmistrza Miasta Lubań.
Jakby tego wszystkiego było mało, sesja rozpoczęła się od składania gratulacji lubańskim Diamentom Forbesa (link/czytaj na str. 3), czyli Automatecowi, Zakładowi Gospodarki i Usług Komunalnych i Chromeksowi.
Następnie, po przyjęciu sprawozdania burmistrza, radni złożyli wiele wniosków i zapytań, wśród nich znalazły się propozycje małych i dużych inwestycji, koniecznych do przeprowadzenia porządków. Tym razem jednak nie dotyczyły one tylko terenu miasta, radni zainteresowani byli porządkiem w Sali Rajców, w tym brakiem przyobiecanego na poprzedniej sesji godła narodowego oraz nowym sposobem obradowania, o który od listopada wnioskował Przewodniczący Jan Hofbauer. Obie kwestie wyjaśniono dość sprawnie – godło nie pojawiło się jeszcze, ponieważ trzeba je dopiero namalować na zamówienie, tak by nie było mniejsze od wiszącego już na ścianie herbu Lubania, namalowanego przez Janusza Kulczyckiego. Z kolei w sprawie nowego sposobu obradowania ostatecznie ustalono, że postulowane przez przewodniczącego przeniesienie dyskusji z obrad plenarnych do pracy w komisjach nie jest równoznaczne z zakazem wypowiadania się na sesjach, zwłaszcza w przypadku nieobecności podczas spotkania komisji radnych, będących jej członkami.
Jednymi z trzech najistotniejszych punktów sesji były dwa wystąpienia specjalistów – Arkadiusza Zamojskiego, inspektora Wydziału Ochrony Środowiska i Gospodarki Przestrzennej UM Lubań oraz Janusza Głuszka, prezesa Lubańskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji. Po prezentacji Arkadiusza Zamojskiego na temat kosztów funkcjonowania i dochodów z płatnych miejsc parkingowych w śródmieściu, przez dłuższą chwilę dyskutowano o konieczności wymiany parkometrów i lubańskich parkingach w ogóle, w tym o wprowadzeniu ewentualnych nowych płatnych miejsc. (czytaj obok) Prezes LPWiK w rzeczowym wystąpieniu dokładnie sprawozdał inwestycje spółki i przedstawił jej plany (czytaj obok). Szczegółowo także uzasadnił powody zmiany opłat za dostarczanie wody i odprowadzanie nieczystości, o czym pisaliśmy w poprzednim numerze. Ta uchwała została przyjęta jednomyślnie, głosami wszystkich obecnych na sali przedstawicieli mieszkańców. Podobna jednomyślność panowała przy wszystkich pozostałych uchwałach, radni mieli podzielone zdanie tylko na temat wniosku burmistrza Lubania o obniżenie mu wynagrodzenia. Tu troje radnych opozycyjnych zagłosowało przeciw, argumentując swoją decyzję chęcią utrzymania reprezentacyjnej funkcji burmistrza na poprzednio ustalonym poziomie. Nie było za to wątpliwości, że trzeba zmienić budżet miasta, uwzględniając w nim dofinansowanie lubańskiego Inkubatora Organizacji Pozarządowych działającego przy Stowarzyszeniu Południowo-Zachodnie Forum Samorządu Terytorialnego „Pogranicze” oraz zabezpieczając środki na zapowiadaną budowę ronda na Podwalu. Podobnie jednogłośnie wprowadzono uchwały związane z przygotowaniem zbliżających się majowych wyborów prezydenckich.
(ŁCR)