Przejdź do głównej treści strony
Invest in Lubań
07-07-2015

Wygląda niegroźnie i nazywa się dziwacznie, ale w rzeczywistości może wywołać poważne problemy ze zdrowiem, w tym oparzenia II i III stopnia. Mowa o barszczu Sosnowskiego, który tego lata pojawił się w wielu regionach Polski i jest ważnym tematem ostatnich dni. W Lubaniu nie stwierdzono występowania rośliny, jednak mieszkańców Lubania i okolic prosimy o czujność.

Wydział Ochrony Środowiska i Gospodarki Przestrzennej Urzędu Miasta Lubań wraz ze Strażą Miejską pilnie reagują na komunikaty mieszkańców, sprawdzając wskazane miejsca występowania rośliny. Do tej pory nie potwierdzono występowania barszczu Sosnowskiego w Lubaniu.
Choć roślina niepozorna i podobna do wielu innych chwastów, należy uważać, bo nie ma z nią żartów. Barszcz Sosnowskiego, którą w PRL sprowadzono z ZSRR jako tanią paszę dla zwierząt, miała pomóc rolnikom. Okazało się jednak, że tylko wszystkim zaszkodziła. Wydzielane przez barszcz Sosnowskiego substancje stwarzają bardzo poważne niebezpieczeństwo dla naszego zdrowia. Otrzeć się o toksyczny barszcz możemy zupełnie nieświadomie, podczas wycieczki za miasto, czy nawet pikniku w parku. Właśnie w tych dniach, kiedy jest gorąco a czasami też wilgotno, staje się tak niebezpieczny, że nawet przejście koło niego może wywołać poważne rany.
Barszcz Sosnowskiego jest szczególnie niebezpieczny w okresie kwitnienia i owocowania, kiedy odnotowuje się wysoką temperaturę powietrza. Wtedy nawet pośredni kontakt z tą rośliną może doprowadzić do poparzenia skóry, ponieważ toksyczne związki pod wpływem promieni słonecznych wydostają się z barszczu w postaci oprysków i osadzają się na skórze osób przebywających w pobliżu.

Pierwszym objawem jest zaczerwienienie i szczypanie. Potem pojawiają się na skórze bąble naciekające płynem surowiczym, a w ciężkich przypadkach mogą pojawić się głębokie i trudno gojące się rany.
Ponadto związki chemiczne zawarte w soku barszczu Sosnowskiego mogą wywoływać:
- podrażnienia dróg oddechowych,
- nudności,
- wymioty,
- bóle głowy
- zapalenie spojówek.

Jak rozpoznać barszcz Sosnowskiego?
Można go pomylić z wyrośniętym koprem, ale jest od niego o wiele wyższy – dorasta do 4-5 metrów wysokości. Chwast ma zieloną bruzdowaną łodygę, która w dolnej części jest pokryta fioletowymi plamkami. Jego liście są duże i szerokie (o średnicy do 150 cm), o zaostrzonych końcówkach, a białe kwiaty zebrane w gęsty i duży baldach.

Co robić, gdy dojdzie do kontaktu z rośliną?
Jeśli podejrzewamy, że mieliśmy styczność z barszczem, należy dokładnie umyć zaatakowane miejsca wodą i jak najszybciej skontaktować się z lekarzem. Pamiętajmy, aby unikać słońca przez dwie doby - poddanie skóry oparzonej działaniu promieni słonecznych zwiększa stan zapalny.

W przypadku zaobserwowania miejscowego występowania barszczu Sosnowskiego prosimy o pilne zgłoszenie na linię telefoniczną „Powiadom Burmistrza” tel. 75 64 64 401. Wydział Ochrony Środowiska i Gospodarki Przestrzennej Urzędu Miasta Lubań oraz Straż Miejska natychmiast podejmą interwencję w celu zbadania podejrzanego terenu.

 

foto: Wikipedia

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na ten temat...