Nowy inwestor w Lubaniu, 100 tysięcy dla patronackiej klasy mechanicznej w ZSP nr 2 i właśnie kończący się remont drogi wewnątrz podstrefy na Gazowej. Takie informacje miała dla radnych Rady Miasta Lubań Iwona Krawczyk, prezes Kamiennogórskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej Małej Przedsiębiorczości podczas sierpniowej sesji. Na tym jednak nie koniec. Są szanse na poszerzenie lubańskiej podstrefy o kolejne 40ha.
Sprawozdanie z działalności KSSEMP nigdy nie jest nudne, tym razem jednak naprawdę zelektryzowało lubańskich radnych. Najlepszą wiadomością była zapowiedź pojawienia się w Lubaniu nowego inwestora. Już jutro (26 sierpnia) zezwolenie na podjęcie działalności w lubańskiej podstrefie ma zostać oficjalnie wydane młodej firmie Kermaan SC, która planuje rozpocząć i rozwinąć produkcję okapów kuchennych. Przedsiębiorstwo zajmie halę przy ulicy Gazowej i w pierwszym etapie rozwoju zatrudni minimum 12 osób. Już teraz jednak w perspektywie przyszłych lat, w miarę rozwoju firmy mówiono o dużo większej liczbie pracowników. Jak niejednokrotnie podkreślała prezes KSSEMP, strefa musi oferować szanse rozwoju przedsiębiorcom o różnym zasięgu.
Iwona Krawczyk co roku gości w Lubaniu podczas sesji rady miasta. Za jej sprawą w sali rajców często i obszernie debatowano o najpoważniejszym gospodarczym kłopocie Lubania – braku dużego atrakcyjnego terenu do zaoferowania inwestorom. Jak się okazało, również i tu czekają nas dobre wiadomości. Prezes KSSEMP podziękowała Burmistrzowi Miasta Lubań za pomysł uruchomienia przemysłowego i włączenia do obszaru strefy ekonomicznej terenów przy wyjeździe na Zgorzelec (koło krzyża) i dotychczasową wspólną pracę na rzecz realizacji tego ambitnego planu. Jeśli udałoby się znaleźć sposób na skomunikowanie tego, już zinwentaryzowanego, terenu z drogą wojewódzką K-30, jego łączna powierzchnia 40 ha pozwoliłaby osiedlić się dużej firmie, zatrudniającej setki ludzi. Plan ten, choć dalekosiężny, jest, zdaniem prezes KSSEMP, realną szansą rozwoju dla Lubania i regionu. Lubański samorząd deklaruje, że walczy o nią wszelkimi drogami i siłami.
Tymczasem Iwona Krawczyk przedstawiła także dobre wiadomości „na już”. Po pierwsze nakładem własnym KSSEMP, za około 150 tys. złotych wyremontowana została droga na ul. Gazowej, na której jakość wielokrotnie narzekali przedsiębiorcy prowadzący działalność w strefie. Po drugie, pionierskie działania Iwony Krawczyk w zakresie tworzenia klastrów edukacyjnych obejmą także Lubań. Już za chwilę w ZSP nr 2 w Lubaniu rozpocznie się remont klasy, w której kształcić się będą najbardziej obecnie poszukiwani na rynku pracy technicy mechanicy. Kamiennogórska Specjalna Strefa Ekonomiczna pokryje sięgające około 100 tys. zł koszty remontu i wyposażenia oraz obejmie klasę patronatem, pozwalającym maksymalnie zbliżyć kształcenie zawodowe do realiów rynku pracy.
(ŁCR)