Przejdź do głównej treści strony
Invest in Lubań
08-01-2016

6 stycznia w Polsce i na świecie tłumy wyruszyły za Gwiazdą Betlejemską i Trzema Królami w towarzystwie barwnych orszaków, aby pokłonić się Nowonarodzonemu Dzieciątku Jezus. Lubań również dołączył do tego grona.

Orszak Trzech Króli to największe uliczne jasełka na świecie, nawiązujące do chrześcijańskiej tradycji. Niska temperatura nie odstraszyła uczestników orszaku, gromadząc w ponad 420 miejscowościach w całej Polsce co najmniej 1,5 miliona osób. Orszak Trzech Króli odbył się również w 16 innych krajach, m.in. w Niemczech, Wielkiej Brytanii, Włoszech, USA, Ukrainie, Rumunii, Rwandzie i Ekwadorze.

W Lubaniu orszak przeszedł ulicami miasta po raz trzeci. Zorganizowany z inicjatywy Gimnazjum nr 3 i wsparciu lubańskiego samorządu i Dekanatu Lubań. Rozpoczął się Mszą Świętą w intencji mieszkańców Lubania i okolic w Kościele Św. Jadwigi Śląskiej. Orszak Trzech Króli przywraca zwyczaj wspólnego śpiewania kolęd, wystawiania jasełek, budowania szopek bożonarodzeniowych. Tak też po zakończonej modlitwie uczniowie Szkoły Podstawowej nr 3 przedstawili widowisko o Bożym Narodzeniu. Symbolem orszaku stały się papierowe korony, które po mszy rozdawane były uczestnikom wraz ze śpiewnikami kolęd. Główne postacie pochodu, Trzej Królowie: Kacper, Melchior i Baltazar wyruszyli wraz z towarzyszącym orszakiem pasterzy, łuczników, strażników, szlachty, mnichów. Na całej trasie orszaku, która wiodła przez ulice Fabryczną, Zgorzelecką, Podwale, Plac 3 Maja, Spółdzielczą do Rynku, wybrzmiewały kolędy w wykonaniu samych uczestników oraz chórów anielskich do wtóru trąbki i akordeonów. 

Święto Trzech Króli inspiruje do sięgania do dawnych tradycji i tworzenia nowych zwyczajów. Co roku opowiada tę samą ewangeliczną historię o Narodzeniu Pańskim, ale sięga również po współczesne wątki, które zawsze są aktualne, jak nieustanna Walka Dobra ze Złem. W samym rynku przy szopce bożonarodzeniowej odegrano współczesną interpretację opartą na średniowiecznych moralitetach ukazującą walkę dobra ze złem w wykonaniu Teatru PRO-MOTOR Gimnazjum nr 3 i Teatru OKULAR. Moralitet nawiązywał do gry w szachy i znanej bajki „Wygrywa ten, którego karmię". W każdym z nas żyją dwa wilki - mówią Indianie. Jeden żywi się nienawiścią i złością, drugi miłością i światłem. Wygrywa ten, którego karmisz. Tytułowe “wilki dwa” to są dwa oblicza ludzkie – dobre i złe. Wewnątrz nas również trwa walka pomiędzy tymi dwoma stanami. Ostatecznie wygrywa dobro i wszyscy uczestnicy orszaku mogą radośnie kolędować. Na rynku również rozstrzygnięto konkurs na najładniej przebraną rodzinę orszaku - wygrali łucznicy.

Współorganizatorami wydarzenia byli: Szkoła Podstawowa nr 3 im. Jana Pawła II w Lubaniu, Parafia Św. Jadwigi Śląskiej, Parafia Świętej Trójcy, Urząd Miasta Lubań, Cukiernia Janickich s.c., Lubańska Grupa Łucznicza, Areszt Śledczy w Lubaniu, Powszechna Spółdzielnia Spożywców „Społem” w Lubaniu, Miejski Dom Kultury.

 ŁCR

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na ten temat...