Przejdź do głównej treści strony
Invest in Lubań
12-01-2016

W grudniu lubańscy radni zebrali się dwa razy, by podjąć jedne z najważniejszych decyzji. Jeszcze przed świętami przyjęli Plan Gospodarki Niskoemisyjnej, a w jeden z ostatnich dni roku – budżet na rok 2016 i Wieloletnią Prognozę Finansową.

Pierwsza z dwóch ostatnich w tym roku sesji odbyła się 22 grudnia. Po sprawozdaniu przedstawiającym założenia Planu Gospodarki Niskoemisyjnej radni podjęli ożywioną dyskusję, wskazując na sprawy istotne z punktu widzenia mieszkańca. Następnie, gdy wyjaśniono wszystkie kwestie, przyjęto plan uchwałą.

Podjęto również szereg innych uchwał, w tym między innymi zmieniono plany LPWiK Sp. z o. o., przyjęto Gminny Program Opieki nad Zabytkami Miasta Lubań, przyjęto Miejski Program Profilaktyki i Rozwiązywani Problemów Alkoholowych oraz Przeciwdziałania Narkomanii. Ustalono również procedury funkcjonujące w oświacie, takie jak kryteria rekrutacji do publicznych szkół i przedszkoli oraz regulamin udzielania pomocy materialnej uczniom zamieszkałym na terenie miasta.

Po merytorycznej części sesji odbyło się spotkanie opłatkowe radnych, które otworzył zastępca Przewodniczącego Rady Miasta Lubań, Mieczysław Iwanow wraz z księdzem dziekanem dr. Andrzejem Filą, który życzył wszystkim radnym miłości do miasta w postaci podobnej do uczucia, jakim darzy się własną matkę. Tradycyjne słowa życzeń i pojednań wygłosił też burmistrz Arkadiusz Słowiński. Muzyczną oprawę spotkania zapewnili uczniowie i nauczyciele z Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia im. Oskara Kolberga w Lubaniu.

Ostatnią w tym roku sesję, która odbyła się 29 grudnia, bez zbytniej przesady nazwać można jednym z najważniejszych posiedzeń w roku. Tego dnia odbyła się debata nad projektem uchwały budżetowej miasta Lubań na 2016 rok wraz z debatą nad projektem wieloletniej prognozy finansowej Gminy Miejskiej Lubań na lata 2016-2028. Zapoznano się z opinią Regionalnej Izby Obrachunkowej i stanowiskami komisji, odczytanymi przez przewodniczących.

Po rozpoczęciu debaty, radni nie szczędzili burmistrzowi i skarbnikowi Marianowi Zwierzańskiemu pytań, poruszając kwestie między innymi spójności celów i założeń budżetu w odniesieniu do zadań, ujętych i nieujętych w planach inwestycji, sposobu planowania wydatków i przychodów oraz restrukturyzacji sieci szkół, którą być może wymusi jeszcze w tej kadencji zapowiadana rządowa reforma oświaty. Pod lupą znalazło się również miejskie zadłużenie, plan emisji obligacji gminnych na wydatki inwestycyjne i kwoty dofinansowań dla instytucji samorządowych oraz aktualny stan planu modernizacji skrzyżowania na Podwalu. Warto zauważyć, że debata była podsumowaniem wcześniejszej pracy radnych w komisjach i wielogodzinnych dyskusji z przedstawicielami samorządu.

Gdy wyjaśniono ostatnie wątpliwości, głos zabrali szefowie wszystkich klubów radnych, wyrażając się zasadniczo przychylnie o konstrukcji miejskiego budżetu. W finalnym głosowaniu budżet na rok 2016 przyjęto jednogłośnie, zaś Wieloletnią Prognozę Finansową większością głosów radnych. Burmistrz Arkadiusz Słowiński podziękował radnym za zaufanie, jakie wyrazili, zatwierdzając do realizacji plany samorządu.
Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na ten temat...