Przejdź do głównej treści strony
Invest in Lubań
06-04-2016
30 marca br. lubańscy radni mieli pełne ręce roboty. Zapoznali się z zasadami wprowadzania inicjatywy obywatelskiej oraz wysłuchali sprawozdania z realizacji działań związanych z profilaktyką i rozwiązywaniem problemów alkoholowych. Podjęte zostały uchwały, w tym dotyczące nawiązania współpracy z miastem Frydlant w Republice Czeskiej i zmiany budżetu. Wiele czasu poświęcono również tematowi inwestycji zaplanowanej w Przedszkolu Miejskim nr 5 w Lubaniu.

Radni z uwagą wysłuchali informacji naczelniczki Wydziału Infrastruktury Społecznej Beaty Soczyńskiej dotyczącej rozwiązywania problemów alkoholowych i przeciwdziałania narkomanii oraz działań Miejskiej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Lubaniu za 2015 rok. W celu skutecznego i profesjonalnego realizowania programu w 2015 roku w Lubaniu przeprowadzono zajęcia terapeutyczne, profilaktyczne, udzielano pomocy prawnej, konsultacji specjalistycznych, organizowano szkolenia, występy artystyczne, uczestniczono w ogólnopolskich kampaniach, zakupiono urządzenia na place zabaw. Ponadto przeprowadzono szereg działań o tematyce antyalkoholowej, antynarkotykowej i promujących zdrowy styl życia. Za pośrednictwem Wydziału Infrastruktury Społecznej przy współpracy z pełnomocnikiem ds. uzależnień i patologii społecznych zostały przyznane 22 dotacje na wspieranie i upowszechnianie kultury fizycznej, turystykę i krajoznawstwo, ochronę i promocję zdrowia, wypoczynek dzieci i młodzieży, na rzecz osób niepełnosprawnych i organizacji pozarządowych. Beata Soczyńska poinformowała również, jakie są zasady wprowadzania inicjatywy obywatelskiej.

Ważnym punktem sesji była dyskusja na temat zaplanowanej inwestycji Przedszkola Miejskiego nr 5 na Osiedlu Piastów i związanej z tym zmiany wieloletniej prognozy finansowej Gminy Miejskiej Lubań. Chodziło o dwukrotne zwiększenie kosztów przebudowy przedszkola. Przyczyny tej decyzji oraz źródło finansowania zostały dokładnie wyjaśnione przez zespół przygotowujący projekt funkcjonalno-użytkowy przebudowy budynku. Projekt ten musiał zostać przygotowany perfekcyjnie, ma to być przedszkole na miarę XXI wieku spełniające wszystkie standardy.

- W obecnym kosztorysie są brane pod uwagę średnie ceny rynkowe. Nie mogliśmy niczego pominąć. Program funkcjonalno-użytkowy (PFU) został dokładnie opracowany dla przyszłego oferenta, który będzie startował w przetargu na realizację inwestycji. W oparciu o PFU będzie tworzona dokumentacja wykonawcza i kosztorys – mówi Bożena Brzostocka, kosztorysantka.

Radni dowiedzieli się, skąd zwiększenie kosztów na inwestycję, co się na nią składa i dlaczego trzeba ponieść wysokie koszty remontu, żeby otrzymać dofinansowanie w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego i realizacji inwestycji w systemie „Zaprojektuj i Wybuduj”. W systemie tym na zlecenie zamawiającego przygotowywany jest wstępny projekt inwestycji. Na tej podstawie, opracowywana jest dokumentacja przetargowa. Następnie w wyniku postępowania przetargowego wyłaniany jest wykonawca zamówienia, który sporządza projekt budowlany, uzyskuje pozwolenie na budowę a późnej realizuje roboty według wykonanego przez siebie projektu.

- Jednym z elementów zwiększającym koszty w przedsięwzięciu jest dostosowanie budynku pod każdym względem do obowiązujących przepisów i chęć pozyskania środków zewnętrznych inwestycji – przekonywał Michał Kaczmarczyk, projektant. - Stawiane wymogi narzucają na nas konieczność przygotowania szczegółowego projektu. Ten obiekt zgodnie z wymogami RPO będzie posiadał elementy, których nie posiadają zwykłe budynki i to zwiększa koszt. Założyliśmy m.in. zwiększenie powierzchni piwnicy, podział na strefy pożarowe, przebudowę i reorganizację pomieszczeń, kompletną instalację CO i CWU, izolacje pomieszczeń, wymianę stolarki, przebudowę systemu instalacji sanitarnej, montaż paneli fotowoltaicznych, przyłącza kanalizacji deszczowej, wymianę oświetlenia na energooszczędne, wentylację mechaniczną z odzyskiem, montaż dźwigu i dostosowanie obiektu do osób niepełnosprawnych. Jak Państwo widzicie ilość tych prac w każdym pomieszczeniu jest duża. Będzie to praca od podstaw. Prace rozpisałem na 3 strony. Sporo rzeczy nie było ujętych wcale lub tylko częściowo – podkreślił projektant.

Wydanie więcej, by mieć wysoką jakość na wiele lat to zawsze dylemat, ale zakres przyszłych prac i potrzeb oraz wizja perfekcyjnego przedszkola ostatecznie skłoniły radnych do przyjęcia zmian w budżecie. Podjęto również uchwałę w sprawie nawiązania współpracy partnerskiej z miastem Frydlant, naszym najbliższym czeskim sąsiadem.

ŁCR
Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na ten temat...