Przejdź do głównej treści strony
Invest in Lubań
10-05-2016

26 kwietnia w lubańskiej Sali Rajców odbyła się XXI sesja Rady Miasta Lubań.

Kwietniową sesję zdominowały sprawozdania. Dyrektorka Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej, Aneta Szpytma przedstawiła roczne podsumowanie działalności MOPS-u za rok 2015. Skupiła się przy tym na zagadnieniach dotyczących realizacji zadań z zakresu wspierania rodziny i informacji z zakresu potrzeb związanych z realizacją tych zadań. Dodatkowo A. Szpytma przybliżyła radnym bilans „Programu wspierania rodziny w Gminie Miejskiej Lubań na lata 2013-2015”. Głównym celem zrealizowanego programu była pomoc dla rodzin przeżywających trudności w wypełnianiu funkcji wychowawczych. 
- Ważną rolę we wspieraniu osób potrzebujących pomocy odgrywają asystenci rodziny - podkreśliła dyrektor A. Szpytma. - Bezpośredni kontakt, personalne podejście i indywidualny plan pracy, to bardzo istotne aspekty pracy asystenta. W Lubaniu w 2015 r. asystenturą rodzinną objętych było 38 rodzin.
Sprawozdanie z działalności instytucji zakończył szereg pytań ze strony radnych na temat programu 500plus, dożywiania czy sytuacji mieszkaniowej podopiecznych ośrodka.
Na sesji pojawiła się również Naczelniczka Wydziału Infrastruktury Społecznej Urzędu Miasta Lubań, Beata Soczyńska, która zaprezentowała radzie „Sprawozdanie z realizacji Programu Współpracy z Organizacjami Pozarządowymi za rok 2015”. Program ten określał ramy wzajemnej współpracy samorządu miasta Lubań z organizacjami pozarządowymi oraz innymi podmiotami prowadzącymi działalność pożytku publicznego. 
- Działania podejmowane przy pracy z sektorem pozarządowym są coraz częstsze i odbywają się na zasadach partnerstwa – zaznaczyła B. Soczyńska. - Zauważalny jest stały wzrost zaangażowania w życie społeczne ze strony organizacji pozarządowych. Ponadto tworzą się nowe grupy nieformalne, które również angażują się w pracę na rzecz lokalnej społeczności. Wszystko to wzmacnia pozycje stowarzyszeń i zapewnia im równe szanse z innymi podmiotami  w realizacji zadań publicznych.
Sprawozdanie zakończyły pytania radnych. Odnosiły się do sytuacji klubów sportowych, wyszukiwania środków zewnętrznych czy finansowania organizacji z ramienia urzędu.
Ponadto na XXI obradach radni przyjęli sprawozdanie z pracy Burmistrza Miasta Lubań w okresie międzysesyjnym. Podjęto też dwie uchwały. Pierwsza dotyczyła zmian w budżecie miasta a druga konieczności przeprowadzenia zabiegów pielęgnacyjnych na pomniku przyrody – buku zwyczajnym, rosnącym przy ul. Jeleniogórskiej 11 w Lubaniu. Trzeci projekt uchwały w sprawie wniosku o uznanie za ochronne lasów stanowiących własność Skarbu Państwa, będących w zarządzie nadleśnictwa Pieńsk Obręb Zgorzelec, został przesunięty na inny termin. Po dokładniejszym przeanalizowaniu sprawy i skonsultowaniu jej z przedstawicielem nadleśnictwa, projekt będzie ponownie rozpatrywany przez radę. Tradycyjnie sesję zakończyły wnioski i interpelacje ze strony radnych na temat bieżących spraw z życia mieszkańców.
(ŁCR)
Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na ten temat...