Przejdź do głównej treści strony
Invest in Lubań
06-09-2016

W sobotę 3.09.2016 roku Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Lubaniu włączyła się do akcji Narodowego Czytania. To już piąta odsłona tej akcji.

W latach ubiegłych odczytano: „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza, „Zemstę” Aleksandra Fredry, „Pana Wołodyjowskiego” Henryka Sienkiewicza oraz „Lalkę” Bolesława Prusa.
Narodowe Czytanie to czas refleksji, wyciszenia, kontaktu z wielką literaturą. Ważne by ten czas jednoczył nas niezależnie od wieku,  statusu społecznego czy miejsca zamieszkania.  Inicjatywa powstała, by popularyzować dzieła polskiej literatury i promować kulturę żywego słowa.  
W tym roku wybrano w internetowym głosowaniu powieść Henryka Sienkiewicza "Quo vadis". Dzieło polskiego noblisty konkurowało z "Chłopami" Władysława St. Reymonta, "Weselem" Stanisława Wyspiańskiego, "Popiołami" Stefana Żeromskiego oraz powieścią Marii Dąbrowskiej "Noce i dnie".
Specjalnie na tegoroczną edycję Narodowego Czytania adaptację powieści przygotował Tomasz Burek - krytyk literacki, literaturoznawca i eseista, opracował dwanaście odcinków, które tworzą spójną całość. W lubańskiej odsłonie Narodowego Czytania uczestniczyli Sekretarz Miasta Lubań Marzena Różańska, Zastępca Burmistrza Miasta Lubań Mariusz Tomiczek, Wicestarosta Lubański Wojciech Zembik, Dyrektorzy przedszkola „Słoneczko” Elżbieta Kardela i Beata Mertuszka, Naczelnik Wydziału Infrastruktury Społecznej Beata Soczyńska, Prezes ZGiUK Michał Turkiewicz, Podharcmistrz Sylwia Zachar Drużynowa 15 DH „Lipczanie” z Platerówki, członkowie grupy literackiej „Szuflada” Monika Łuc, Adrianna Tychawska, Marcin Klecki, Grzegorz Nieckarz, Anna Klimowicz przedstawicielka Dolnośląskiej Grupy Literackiej NURT, Prezes Fundacji Bukowińskiej „Bratnia Pomoc” w Lubaniu Jan Guła. 
W sobotnie przedpołudnie zaskoczeni przechodnie odkryli, że plac przed wejściem do Ratusza zamienił się w miasto Nerona, a lubańscy bibliotekarze przebrani za starożytnych Rzymian zachęcali spacerujących pobliskimi uliczkami mieszkańców Lubania do spędzenia czasu przy lekturze.  Zapraszali  również do udziału w  Quzie wiedzy o „Quo vadis”, do zabawy literackiej „Flirt z dziełami Henryka Sienkiewicza”, zaś dzieci do udziału w konkursie plastycznym, którego tematem był starożytny Rzym. Organizatorzy zapewnili nie tylko poczęstunek, ale także miejsce, w którym słuchacze integrowali się układając Koloseum z puzzli.
 Uczestnicy wszystkich konkursów otrzymali nagrody i upominki zasponsorowane przez  Łużyckie Centrum Rozwoju w Lubaniu,  Starostwo Powiatowe Lubań, Salę Zabaw „Bambini & Bajtuś”,  Lodziarnię „Vanilia” oraz Regionalne Centrum Edukacji Ekologicznej. Za udział w Narodowym Czytaniu wszystkie osoby otrzymały pisemne podziękowanie. Miłym zaskoczeniem dla biorących udział w akcji było nadanie miana Najwytrwalszego  Słuchacza. W quizie wiedzy o „Quo Vadis” i Henryku Sienkiewiczu wzięło udział 21 osób. Nikomu nie udało się odpowiedzieć poprawnie na wszystkie 11 pytań. Zwyciężył pan Mateusz Mastalerczuk z Wieliszewa, zdobywając 10 punktów.
Piękna pogoda, wspaniali ludzie oraz fantastyczna atmosfera przyczyniły się, że w  Lubaniu wybrzmiały słowa, które 120 lat temu wyszły spod pióra polskiego noblisty.

Tekst: Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Lubaniu/foto: ŁCR

Czytanie Narodowe 2016



Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na ten temat...