Mali odkrywcy z koła naukowego „Z doświadczeniem za pan brat” odbyli serię zajęć o Marii Skłodowskiej- Curie. Scenariusze programu edukacyjnego „Być jak Ignacy” pod patronatem fundacji PGNiE im. Ignacego Łukasiewicza, to wspaniała przygoda dla dzieci, ale także nauczyciela.
Zajęcia mają inspirować, zachęcać do samodzielnego odkrywania zasad rządzących nauką. Mali odkrywcy przeprowadzają doświadczania, eksperymentują.
W drugim bloku tematycznym uczniowie poznawali sylwetkę Marii Skłodowskiej- Curie- Polki, dwukrotnej zdobywczyni nagrody Nobla, która całe swoje życie poświęciła nauce. Dzieci poznały jej losy, największe odkrycia, ale również wzbogacili swoją wiedzę na temat elementarnych pojęć i umiejętności z zakresu chemii. Podczas zabaw edukacyjnych poznali pojęcie atomu, pierwiastka (i ich występowanie), związku chemicznego.
Przygoda z chemią to przede wszystkim doświadczenia. Dzieci eksperymentowały z octem i sodą, które w połączeniu nadmuchały ich balony. Balony zostały wykorzystane do stworzenia pięknych prac plastycznych „wybuchy chemiczne”, oraz dały dzieciom możliwość eksperymentowania z kolorami, mieszaniem i rozwadnianiem farb. W nowiutkiej pracowni chemicznej przeprowadziły eksperymenty z domowym chromatografem. Poznali pojęcie chromatografii barwników roślinnych, oglądali filmy edukacyjne poprzedzające ich własne eksperymenty. Podobnie jak młoda Maria badali zjawisko wyporności wody. Podczas zabawy „Promieniujemy” poznali zjawisko promieniowania, oraz fakt, że bohaterka bloku pracowała nad promieniotwórczością i odkryła dwa pierwiastki.
Spotkania z Marią były wspaniałą przygodą, która wprowadziła i przybliżyła nam świat chemii. W kolejnym bloku poznamy postać Kazimierza Prószyńskiego-pioniera kinematografii w Polsce- już nie możemy się doczekać.
Red. Joanna Smaga