Na kolejnych, cyklicznie organizowanych przez Regionalne Centrum Edukacji Ekologicznej w Lubaniu zajęciach, w dniu 6 marca br., uczestniczyli wraz z wychowawczynią uczniowie kl. III b z SP2.
Warsztaty ekologiczne przebiegały pod hasłem: „Kolorowe jajka – czyli o tym, kiedy kury są szczęśliwe”. Na zajęciach dzieci dowiedziały się, jak wygląda hodowla kur, jakie jajka należy kupować oraz co oznaczają cyfrowe symbole kodu widniejącego na każdym z nich. Najważniejsza jest pierwsza cyfra, która oznacza sposób utrzymywania niosek (metody chowu):
0 – chów ekologiczny – kura ma możliwość przebywania na świeżym powietrzu w wolnym wybiegu i jeść ekologiczną karmę. Zaspokaja swoje naturalne potrzeby.
1 – chów w wolnym wybiegu, kura może zaspokajać swoje naturalne potrzeby, przebywa na świeżym powietrzu.
2 – chów ściółkowy – kura nie ma dostępu do świeżego powietrza, przebywa w kurniku, ale może się swobodnie poruszać. Ptaki mają do dyspozycji grzędy i gniazda do znoszenia jaj.
3 – chów klatkowy – kura całe życie spędza w klatce i nie może zaspokajać swoich naturalnych potrzeb.
Kolejne elementy kodu to: kraj pochodzenia oraz numer identyfikacji weterynaryjnej, czyli numer fermy.
W drugiej części zajęć uczniowie własnoręcznie wyklejali styropianowe jajka, z których powstały kolorowe i wspaniałe dekoracje wielkanocne. Na zakończenie zajęć, pani Agnieszka Wierzbicka, pokazała wzorowo wykonane budki lęgowe tegorocznej edycji konkursu. Wśród nich znalazła się praca naszej uczennicy Julii Bodzenty, która spełniła wszystkie omawiane kryteria konkursowe.
Serdeczne podziękowania dla pań Agnieszki Wierzbickiej i Agnieszki Łasicy, za ciekawą i pouczająca lekcję ekologii.