Rekordowy wynik zwycięzcy biegu, biało-czerwony akcent i najwspanialsi zawodnicy świata, czyli dzieci i młodzież. W sobotę 20 października, za sprawą Lubańskiego Biegowiska 2018 sportowy duch wypełnił Park na Kamiennej Górze.
Już po raz czwarty w jesiennej aurze odbył się w Lubaniu Bieg Uliczny Lubańskie Biegowisko. Wydarzenie na stałe wpisało się w kalendarz lubańskich wydarzeń i z roku na rok rośnie w siłę. Ma już stałych bywalców i jak się okazuje liderów podium w kategorii OPEN. W Lubańskim Biegowisku 2018, podobnie jak w poprzedniej edycji zwyciężyli spośród mężczyzn Łukasz Klatka i wśród kobiet Elżbieta Kowalewska. Zanim jednak zaprawieni biegacze podjęli tego dnia 10-kilometrowy dystans park wypełniło najmłodsze pokolenie Lubania i okolic. Biegi dzieci i młodzieży dostarczyły wszystkim wielu emocji. Sześcio-, siedmioletni debiutanci otworzyli zawody biegiem na 300 metrów. I choć dystans niewielki, dla nich był on prawdziwym wyzwaniem. Doping rodziców, kolegów, koleżanek to najlepsza z możliwych motywacji. Tym samym biegi dzieci i młodzieży przebiegały w iście sportowej atmosferze, a radość każdego małego biegacza z otrzymanego medalu była wprost bezcenna. Młodzież również pokazała się z jak najlepszej strony. Świetna kondycja, brak nadmiernej rywalizacji i wzajemny doping mówiły same za siebie. Co ważne, każdy z uczestników otrzymał medal, ale też możliwość sprawdzenia swoich sił i przeżycia sportowych emocji. Przy tym pierwsza szóstka w każdej kategorii wiekowej otrzymała pamiątkowe dyplomy, zaś podium statuetki. Warto nadmienić, że słodkie bułki, jako uzupełniacze spalonych kalorii cieszyły się niezłym braniem zarówno wśród najmłodszych, jak i tych trochę starszych. W biegach dzieci i młodzieży wzięło udział 105 uczestników.
17-letni Huber i Szymon, uczestnicy biegu na 2600 m podkreślali, że trasa była bardzo dobra i wymagająca, a za rok znów chętnie pobiegną. 10-letni Krystian i 9-letni Dawid, zaznaczyli, że choć średnio im poszło, to cieszą się, że ukończyli bieg. 10-letnia Martyna zdradziła, że choć przez chwilę była pierwsza, to w połowie drogi nie mogła oddychać i ostatecznie zajęła szóste miejsce. Z kolei 11-letnia Agata, myślała, że trasa będzie cięższa, a nie było wcale tak źle i jest z siebie zadowolona. Podobnie 8-letnia Lidia, która była druga na mecie, przyznała, że jest usatysfakcjonowana z wyniku, zachwycona imprezą i chce więcej takich biegów. 6-letnia Anastazja podkreślała, że pierwszy raz wzięła udział w biegowisku, przebiegła swój dystans bez upadku i cieszy się, że zdobyła medal, który teraz będzie wisiał na ścianie w jej pokoju. Jednocześnie radość z medalu wyrażała jej równolatka Weronika. Mama jednej z zawodniczek, Monika podsumowała, że impreza była bardzo fajna i podobne wydarzenia powinny być organizowane częściej.
W tym roku, z racji setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości w programie wydarzenia pojawiła się pewna nowość. Punktualnie o godz. 12.00 wystartował bieg/marsz dla rodzin z dziećmi w ramach „Lubań dla Niepodległej”. Maluszki dopiero co stawiające pierwsze kroki, jak również dojrzali lubanianie mający nie jeden kilometr za sobą z dumą i uśmiechem na ustach pokonywali kolejne metry dla uczczenia pamięci o tak niezwykłej karcie w historii naszego narodu. Na czele niepodległościowych biegaczy stanęli z flagami Polski wychowankowie klas proobronnych Zespołu Szkół Ponadgimanazjalnych im. Kombatantów Ziemi Lubańskiej pod opieką Elizy Sławińskiej. Tuż za nimi, w dłoniach pozostałych uczestników powiewały chorągiewki. Biało-czerwona kolumna, wśród której nie zabrakło Burmistrza Miasta Lubań, Arkadiusz Słowińskiego sunęła przez park, aż do mety, gdzie czekały pamiątkowe misie Lubię Lubań. Wszystkim spodobała się inicjatywa i ochoczo zapewniali, że za rok chętnie w podobny sposób uczciliby 101 rocznicę odzyskania niepodległości.
- Brałam udział z dziećmi w biegu niepodległościowym. Dwuletnia Hania i sześcioletni Maks bez problemu pokonali trasę. Jestem zachwycona, bardzo miła atmosfera, bardzo sympatycznie i ogólnie świetny pomysł - mówiła mama Agnieszka (a syn Maks uzupełnił, że trasa była łatwa, a brał dodatkowo udział w biegu dzieci i młodzieży, gdzie zajął czwarte miejsce).
- Biegłam z rodziną, z mężem Mateuszem, pięcioipółletnią Hanią oraz szesnastomiesięcznym Szymkiem.Wspaniała uroczystość, bardzo nam się podobało, jesteśmy jak najbardziej za i w przyszłym roku jeśli będą zorganizowane podobne zawody, to również skorzystamy - zapewniała mama Katarzyna (a Hania dodała, ż fajnie jej się biegło i bez problemu wyprzedzała rodziców).
Kiedy już sportowa atmosfera rozgorzała na dobre, do startu szykowali się zaprawieni biegacze. Poza świetną kondycją uwagę przyciągał strój wielu biegaczy. Nie od dziś wiadomo, że sport to endorfiny i faktycznie patrząc na kolorowe, a czasami nieco ekstrawaganckie stroje uśmiech sam cisnął się na usta obserwatorów. W tym roku w kategorii OPEN wystartowało 103 uczestników. Jako pierwszy na mecie pojawił się lubanianin Łukasz Klatka (SL GKS OLSZA OLSZYNA), który poprawił swój ubiegłoroczny wynik z czasu 00:35:03 na 00:33:46. Po przekroczeniu mety rozegrała się prawdziwa erupcja radości. Łukasz wprost kipiał szczęściem, podobnie jak jego znajomi i bliscy.
- Niesamowicie cieszę się ze zwycięstwa - podkreślał lubanianin Łukasz Klatka. - Myślę, że mimo wyjazdu na studia za rok ponownie się tu pojawię. Biegowisko jest naprawdę dobrze zorganizowane. Dzisiaj biegło mi się świetnie, pogoda jest wprost idealna do biegania, jak poszedłem pod górę to, aż się zdziwiłem tempem, jaki pokazał mi zegarek. Udało mi się pokonać ubiegłoroczny wynik o około minutę i 15 s. Mam swoją życiówkę i teraz, z tym czasem, można gdzieś w Polskę atakować - zdradzał zwycięzca biegu w kategorii OPEN i zarazem najlepszy zawodnik z Lubania.
Niecałe dwie minuty za zwycięzcą dystans zakończył bolesławianin Damian Sztych (23 ŚPA; 00:35:39), a następnie legniczanin Mariusz Tokarczyk (FENIKS LEGNICA; 00:35:43). Wśród kobiet pierwsze miejsce obroniła zgorzelczanka Elżbieta Kowalewska (EDI TEAM - 00:39:14). Drugie miejsce wybiegała sobie koleżanka zwyciężczyni z klubu, zgorzelczanka Ewelina Krawiec (EDI TEAM ZGORZELEC - 00:42:47), zaś trzecie reprezentantka Jeleniej Góry - Dominika Wyleżoł z czasem 00:43:30. Najlepszym zawodnikiem z Lubania spośród startujących był Łukasz Klatka, zaś najlepszą lubanianką okazała się Małgorzata Staszczak. Najstarszą zawodniczką, która przebiegła 10 km była Krystyna Świerk, zaś najstarszym zawodnikiem Julian Promirski. Szczegółowe wyniki wszystkich biegaczy można znaleźć na: https://ultimasport.pl/wyniki.html
- Fajnie organizujecie, jestem tu po raz drugi lub trzeci, w natłoku startów traci się orientację. Fajne miejsce, dystans akurat mi odpowiada, bo przebiegłem w tym roku 5 maratonów, więc na pół maratonie bym się trochę zmęczył. A organizacyjnie jest super. Proszę promować wydarzenie i zapraszać więcej kibiców. Za rok planujemy ponownie przebiec lubańską trasę - o tym, ze impreza jest potrzebna i brana pod uwagę przez biegaczy mówili wspólnie Pan Jarosław i Pan Józek, uczestnicy biegu OPEN.
- Dziś cały dzień biegamy - podkreślała Dyrektorka Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Lubaniu, Małgorzata Garula. - Czwarta edycja Lubańskiego Biegowiska przypadła w setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości, stąd pewna nowość w formule zawodów. Był to niezwykle wzruszający akcent tegorocznego biegowiska, kiedy wszyscy razem - rodziny, dzieci i inni uczestnicy z flagami i chorągiewkami biegli i maszerowali po niepodległościowej trasie. Ogółem impreza jest wspaniała, mamy bardzo dużo biegaczy, zarówno stałych bywalców, jak i nowe twarze. Biegowisko przyjęło się, serdecznie wszystkim gratuluję i gorąco zapraszam za rok, na piątą edycje wydarzenia - zachęcała organizatorka.
Organizatorami wydarzenia był Urząd Miasta Lubań i Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Lubaniu przy wsparciu Łużyckiego Centrum Rozwoju i Miejskiego Domu Kultury. Ponadto podziękowania należą się partnerom akcji: Zespołowi Szkół Ponadgimnazjalnych im. Kombatantów Ziemi Lubańskiej, Ośrodkowi Szkoleń Specjalistycznych Straży Granicznej w Lubaniu, Komendzie Powiatowej Policji w Lubaniu, Straży Miejskiej w Lubaniu, Komendzie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Lubaniu oraz Szkole Muzycznej I stopnia im. Oskara Kolberga w Lubaniu.
(ŁCR)
Wyniki zawodów dzieci i młodzieży :
I. 300 m dziewczynek 2010/2011 11 zawodniczek
II. 300 m chłopców 2010/2011 15 zawodników
III. 600 m dziewczynek 2008/2009 i młodsze 11 zawodniczek;
IV. 800 m chłopców 2008/2009 i młodsi 18 zawodników;
V. 800 m dziewczynki 2006/2007 16 zawodniczek;
VI. 1000 m chłopców 2006/2007 15 zawodników;
VII. 1000 m dziewcząt 2003/2004/2005 7 zawodniczek;
VIII. 1600 m chłopców 2003/2004/2005 4 zawodników;
IX. 1600 m dziewcząt 1999/2002 3 zawodniczki
X. 2600 m chłopców 1999/2002 5 zawodników;