Wydawałoby się, że różnica wieku jest jedną z większych barier w nawiązaniu bliższych relacji, a tymczasem jest główną przyczyną chęci poznawania siebie nawzajem. Seniorzy i młodzież z Lubania mieli okazję doświadczyć tego na własnej skórze.
Reprezentanci tych dwóch pokoleń postanowili walczyć z panującymi stereotypami i udowodnić, że przeciwieństwa się przyciągają.
W ramach projektu "Z pasją przez życie" grupa seniorów i młodzieży spędziła wspólnie ostatni listopadowy weekend na warsztatach fotograficznych. Pod czujnym okiem fotografów Mariusza Dragana i Michała Wawrzonka uczestnicy projektu poznali tajniki fotografii i odkryli zakamarki Zamku Kliczków zza obiektywu aparatu. Każdy wcielił się na chwilę w fotografa, modela bądź charakteryzatora. Michał Wawrzonek pozytywnie ocenia przebieg współpracy: "Wszyscy byli w pełni zaangażowani. Nie widziałem osób, które stały w kącie i biernie przyglądały się grupie. Nawet jeśli nie byli w pełni sprawni technicznie, nie biegali płynnie po menu aparatu, to byli zaangażowani w inny sposób, nosili blendę, patrzyli na światła. Każdy dawał z siebie 100% energii, dzięki temu udało nam się uzyskać bardzo dobre efekty, a to dopiero początek naszej współpracy!". Jednak nauka fotografii nie była najważniejszym elementem spotkania. Była nim integracja międzypokoleniowa. Uczestnicy musieli wyjść ze swojej strefy komfortu i otworzyć się na drugiego człowieka. Była to okazja do wymiany cennych doświadczeń. Seniorzy pokazali, jak z wiekiem nie tracić radości życia i że wciąż potrafią się świetnie bawić. Eryk Tropiejko, przedstawiciel Klubu Liderów Młodzieżowych, podkreśla: „Byłem zaskoczony, ponieważ seniorzy mieli nawet więcej pozytywnej energii niż niejedna osoba o wiele młodsza. Nauczyłem się od seniorów cierpliwości oraz dobrego humoru.” Jest to dowód na to, że życie nie kończy się po przejściu na emeryturę. Natomiast starsze pokolenie dzięki młodzieży „odmłodziło” swojego ducha i zderzyło się ze świeżym spojrzeniem na świat. „Seniorzy bawili się wyśmienicie, nawiązaliśmy również bliższą relację z młodzieżą. Nikt z nas nie czuł się zestresowany, wręcz przeciwnie, atmosfera sprzyjała współpracy” - komentuje Anna Krynicka, studentka Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Magdalena Guła, koordynatorka projektu, podsumowuje szkolenie słowami: „Uważam ten weekend za udany. Spotkaliśmy się z pozytywnymi ludźmi z pasją. To było nasze pierwsze doświadczenie w realizacji przedsięwzięcia, w którym mieliśmy młodzież i osoby starsze. Byliśmy ciekawi, jak to wszystko przebiegnie. Cieszymy się, że nasi uczestnicy tak się zintegrowali, wspólnie uczestniczyli w zajęciach i przy tym bardzo dobrze się bawili, a to jest najważniejsze.”
REALIZATOR PROJEKTU:
Stowarzyszenie Południowo-Zachodnie Forum Samorządu Terytorialnego „Pogranicze” Armii Krajowej 30, 59-800 Lubań, tel. 75 721 50 77, e-mail: asos@pogranicze-csb.home.pl
Koordynator projektu: Magdalena Guła
PARTNER PROJEKTU:
Ośrodek Wsparcia Dziennego w Lubaniu
Chcesz wiedzieć więcej lub dołączyć do nas? Odwiedź nas na facebooku:
https://pl-pl.facebook.com/Stowarzyszenie.POGRANICZE
FINANSOWANIE:
„Z PASJĄ PRZEZ ŻYCIE - program aktywności społecznej na rzecz integracji wewnątrz-
i międzypokoleniowej” jest realizowany przez Stowarzyszenie Południowo-Zachodnie Forum
Samorządu Terytorialnego "Pogranicze",w partnerstwie z Ośrodkiem Wsparcia Dziennego w
Lubaniu, przy finansowaniu w ramach Rządowego Programu na rzecz Aktywności Społecznej
Osób Starszych na lata 2014-2020.