Od 11 do 15 stycznia stowarzyszenie Meetingpoint Music Messiaen zaprasza na trzecie Międzynarodowe Dni Messiaena.
Ten wyjątkowy festiwal klasycznej muzyki współczesnej gwarantuje koncerty wybitnych młodych artystów, ale też i spotkania z historią miasta. Motto tegorocznej edycji to "korzenie", a jego interpretacja muzyczna zapewne nieraz zadziwi gości festiwalu.
11 stycznia festiwal otworzy koncert symfoniczny "Dźwięk natury - natura dźwięku". Muzycy orkiestry Sinfonietta Dresden udadzą się w metaforyczną podróż w głąb dzikiej przyrody. Towarzyszyć im będą dzikie ptaki, wiatr i utwory Messiaena naśladujące odgłosy natury.
Sobota festiwalowa to powrót do ważnych wydarzeń w historii miasta Görlitz-Zgorzelec. Na gości czekają liczne wykłady i oprowadzania w miejskich muzeach. Na szczególną uwagę zasługuje wykład "Nowa ojczyzna. Grecy w Zgorzelcu i Görlitz" w Domu Jakuba Boehme. W końcu nie możemy mówić o korzeniach miasta nie wspominając o społeczności greckiej, która tutaj mieszkała. Sobota to jednak nie tylko powrót do historii, ale również wyjątkowe podróże muzyczne. W Teatrze im. Gerharda-Hauptmanna grupa Asambura Ensemble zaprezentuje swoją innowacyjną aranżację "Podróży zimowej" Franza Schuberta. Muzycy z Syrii, Iranu, Mali, Stanów Zjednoczonych, Szwecji i Niemiec zmierzą się z tym jakże niemieckim dziełem, dodając do niego wpływy i tradycyjne instrumenty ze swoich ojczyzn. Dzień zakończy się koncertem polskich muzyków jazzowych - Duo Masecki i Rogiewicz - w niezwykłych pomieszczeniach Atelier Kremser.
Olivier Messiaen w każdą niedzielę chodził do kościoła, stąd więc 13 stycznia odbędzie się polsko-niemiecka msza w Parafii Św. Bonifacego. Po porannej mszy autobus festiwalowy odbierze wszystkich zainteresowanych gości, by wspólnie udać się do Europejskiego Centrum Pamięć, Edukacja, Kultura (Stalag VIII A). Tam czekać na nich będzie niemała gratka - koncert poświęcony Mikisowi Theodorakisowi. W prawdzie wszyscy znają jego muzykę filmową z "Greka Zorba", ale mało kto wie, że kompozytor pobierał nauki u samego Messiaena. Późnym popołudniem w niedzielę odbędzie się kolejny koncert, tym razem w Annenkapelle w Görlitz. Wallis Giunta, mezzosopran oraz Alden Gatt, fortepian zabiorą nas w podróż muzyczną po dzieciństwie Messiaena. Usłyszymy między innymi przepiękne kołysanki i bajki napisane przez matkę kompozytora.
Festiwal tradycyjnie zakończy się 15 stycznia koncertem "Kwartet na koniec czasu". W tym roku utwór zostanie wykonany przez wybitnych muzyków z Francji. Dodatkowo w 2019 roku będzie można usłyszeć kompozycję "Stalag VIII A" skomponowaną przez Tristiana Murail na zlecenie stowarzyszenia. Organizatorzy obiecują, że tegoroczna edycja festiwalu na długo pozostanie w Państwa pamięci.
Szczegółowy program, opisy koncertów, informacje o biletach oraz autobusach festiwalowych można znaleźć na stronie www.pl.messiaen-tage.eu bądź dzwoniąc pod numerem: +49 3581 661 269