„Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych ma być wyrazem hołdu dla żołnierzy drugiej konspiracji za świadectwo męstwa, niezłomnej postawy patriotycznej i przywiązania do tradycji niepodległościowych, za przelaną krew w obronie Ojczyzny.” Lech Kaczyński
25 lutego br. o godz. 12.40, w sali nr 16 naszej szkoły – SP nr 4 w Lubaniu zgromadzili się bardzo licznie uczniowie – pasjonaci historii wraz z opiekunem- nauczycielem historii p. A. Franczak i przyjacielem szkoły (historykiem pasjonatą, pisarzem i działaczem wielu stowarzyszeń) p. Piotrem Kucznirem, celem realizacji szkolnych działań z okazji Narodowego Dnia Pamięci o Żołnierzach Wyklętych. Uczniowie przybyli na spotkanie mogli dowiedzieć się kim naprawdę byli żołnierze wyklęci, inaczej niezłomni (nazywani przez władze komunistycznej Polski – reakcyjnym podziemiem), jak również poznać tak ważne dla historii najnowszej Polski postaci – np. rotmistrza Witolda Pileckiego, sierż. Józefa Franczaka, czy też związanego z Lubaniem- ppłk. Anatola Sawickiego. Zebrana młodzież dowiedziała się, że dla wielu polskich patriotów II Wojna Światowa wcale nie zakończyła się wraz z upadkiem III Rzeszy w 1945r. Wszakże Ostatni walczący z „Żołnierzy Wyklętych” - Józef Franczak, zginął dopiero w 1963 r. Wielu z nich z bronią w ręku bardzo długo walczyło przeciw Sowietom i polskiej komunistycznej władzy. Pan Piotr Kucznir swoją jakże ciekawą prelekcję zakończył niezwykle wymownym cytatem, który mam nadzieję, każdemu z nas zapadnie głęboko (i na długo) w pamięci:
NIE DAJMY ZGINĄĆ POLEGŁYM !!!
CZEŚĆ ICH PAMIĘCI!!!"
Z kolei w zorganizowanym w szkole konkursie plastycznym pt. „Żołnierze Wyklęci”
I miejsce zajęła Nadia Pilichiewicz z kl. VI „c”,
II miejsce przypadło Wiktorowi Jełowickiemu z kl. V „a”,
III miejsce otrzymała Nadia Szydło z kl. V „b”.
Nasze wyróżnione plakaty brały udział w konkursie międzyszkolnym pt. „Żołnierze Wyklęci”, tam zajęliśmy następujące miejsca:
I miejsce zajęła Aleksandra Winiarczyk z kl. III „a” GIM, SP nr 3 L-ń
II miejsce przypadło Oliwii Janik z kl. III „b” GIM, SP nr 1 L-ń
III miejsce otrzymała Nadia Pilichiewicz z kl. VI „c”, SP nr 4 L-ń
Wyróżnienie otrzymały:
Wiktor Jełowicki, kl. V „a”, SP nr 4 L-ń
Nadia Szydło, kl. V „b”, SP nr 4 L-ń
Mateusz Franczak, kl. VIII „c”, SP 1 nr L-ń
Gracjan Kasuła, kl. VII, SP nr 3 L-ń
Dawid Kamiński, kl. VIII, SP nr 3 L-ń
Jednakże najważniejszym wydarzeniem szkolnych obchodów rocznicy tego święta był spacer po Lubaniu miejscami związanymi z lubańskimi Żołnierzami Wyklętymi, zwłaszcza z ppłk. Anatolem Sawickim.
Naszym przewodnikiem był p. Piotr Kucznir, a licznie zgromadzona grupa młodzieży łączyła wszystkie zainteresowane tematem szkoły naszego miasta - SP nr 4, SP nr 3 i SP nr 1.
Agnieszka Franczak