Temat grantów na wymianę ogrzewania powraca jak bumerang. Dwutorowe podejście Urzędu Miasta Lubań do tematu zwiększa szanse na uzyskanie dofinansowania.
Wobec wszechobecnego problemu smogu i postępującego zanieczyszczeniem środowiska dużym zainteresowaniem cieszą się ostatnio akcje mające na celu niwelowanie zgubnych skutków rozwoju cywilizacji. Lubanianie, którzy zdecydowali się na wymianę systemu ogrzewania na taki, który będzie bardziej przyjazny dla środowiska, mogą ubiegać się o zwrot części poniesionych kosztów. Rada Miasta Lubań Uchwałą Nr LI/374/2018 przyjęła regulamin udzielania wsparcia przez Gminę Miejską Lubań dotyczący wymiany systemów ogrzewania w naszym mieście. Mimo przeznaczenia na ten cel środków z budżetu miasta, urząd szuka dodatkowych możliwości pozyskania funduszy z zewnątrz.
- Mamy w tej chwili ponad 100 wniosków, jeśli chodzi o środki unijne z RPO - informuje Naczelnik Wydziału Ochrony Środowiska i Gospodarki Przestrzennej Urzędu Miasta Lubań, Tomasz Bernacki. - Urząd Miasta Lubań ma podpisaną umowę z firmą Enviterm S. C., która w imieniu gminy realizuje audyty zgłoszonych w tej chwili nieruchomości. U każdego wnioskodawcy zjawia się przedstawiciel firmy i wykonuje zdjęcia starego pieca, sprawdza docieplenie, ustala poprawność zgłoszenia. Wioski o te środki gmina będzie składała w terminie do połowy kwietnia i rozstrzygniecie jest planowane dopiero późną jesienią br. Dopiero wówczas będziemy wiedzieli czy otrzymamy te środki. Minimalna kwota kwalifikowana, abyśmy mogli jako gmina złożyć wniosek to 500 tys. zł, a te 100 złożonych przez mieszkańców wniosków jest wystarczające w tej kwestii. Jednak gmin ubiegających się o te środki jest wiele i dopiero po rozstrzygnięciu kwestii komu zostanie przyznane wsparcie, będziemy wiedzieli na czym stoimy. Jeśli tak, to wówczas podpiszemy umowę z Urzędem Marszałkowskim, a następnie będziemy mogli podpisywać umowy z poszczególnymi grantobiorcami. Należy pamiętać, że to sprawa przyszłościowa i dopiero w 2020 i 2021 roku będzie można realizować tę inwestycję – podkreśla urzędnik.
Aby umożliwić mieszkańcom dofinansowanie bieżących wymian źródła ogrzewania Gmina Miejska Lubań przeznaczyła na ten cel również środki własne z budżetu miasta. Pierwszy nabór z tej puli był już w miesiącu styczniu i 100 tys. rozeszło się praktycznie w ciągu tygodnia. W tej chwili prawie 30 wniosków, które były złożone w pierwszym naborze, są weryfikowane przez pracowników Wydziału Ochrony Środowiska i Gospodarki Przestrzennej pod kątem kompletności i poprawności. Rozpoczęto również oględziny w nieruchomościach. Potem będą podpisywane (prawdopodobnie w marcu) umowy o przyznanie dofinansowania. W tym roku jeszcze raz będzie ogłoszony nabór na wnioski o wsparcie pochodzące z budżetu miasta. Drugi nabór urząd planuje przeprowadzić w miesiącach jesiennych, aby na spokojnie przed kolejnym sezonem grzewczym mieszkańcy mogli dokonać wymiany pieców i jesienią zwrócić się do miasta o udzielenie dotacji. Tym samym lubanianie, którzy dokonali lub planują dokonać wymiany pieca powinni mieć na uwadze możliwość zwrotu części poniesionych kosztów.
(ŁCR)