Raz w roku, w drugiej połowie maja, do późnych godzin nocnych, wszystkie ważniejsze muzea świata otwierają swoje podwoje dla zwiedzających. Jest to tym ważniejsza impreza, gdyż wszystkie ośrodki kulturalno – historyczne robią to za darmo
W tym roku Lubań, tak jak inne miasta w Polsce biorące udział w tym międzynarodowym przedsięwzięciu, zaprosiło po raz kolejny mieszkańców naszego miasta i Regionu na tzw. Noc Muzeów. Mieszkańcom Lubania zaproponowano szereg imprez, co stało się przyczynkiem licznie przybyłych do naszego miasta gości, zwłaszcza, że w tym roku Noc Muzeów połączono ze smakiem, to znaczy tzw. Festiwalem Smaków i przyjazdem (zlotem) do Lubania Food Tracków.
Na takiej imprezie nie mogło zabraknąć uczniów SP 4 i dlatego 18.05.2019 r. uczniowie naszej szkoły razem z nauczycielami historii p. A. Franczak i p. M. Leszczyńską udali się dość liczną grupą na przygotowywane przez Muzeum Regionalne i stowarzyszenia działające na rzecz rozwoju naszego miasta i Regionu przedsięwzięcie. Podczas imprezy zobaczyliśmy o godz. 18.00 inscenizację historyczną rozegraną na lubańskim Rynku, a dotyczącą ostatniej wygranej III Rzeszy, czyli rekonstrukcję tzw. Bitwy o Lubań, zwiedziliśmy Muzeum Regionalne i nową wystawę pt. „Chusteczkowy biznes Lubania” oraz Izbę Pamięci mieszczącą się w Zespole Szkół Ponadgimnazjanych im. KZL w Lubaniu i tutaj na chwilę się zatrzymamy, ponieważ dla tak licznej grupy (ponad 30 osób), był to najciekawszy i najmilszy punkt programu. Poza tłokiem licznie przybyłych gości, w zaciszu szkolnych murów i dzięki uprzejmości p. M. Łyp – nauczyciela historii ZSP im. KZL w Lubaniu, usłyszeliśmy ciekawą i pełną profesjonalizmu prelekcję dotyczącą dawnych losów naszego miasta i naszej Ojczyzny. Trzeba też zaznaczyć, że mało kto z Lubaniaków wie, że gromadzone przez lata pamiątki Izby Pamięci ZSP KZL w Lubaniu nie powstydziłoby się na pewno niejedno prawdziwe muzeum.
A.Franczak