Obszar Nadleśnictwa Lwówek Śląski charakteryzuje się urozmaiconą rzeźbą terenu, występowaniem wielu gatunków roślin i zwierząt oraz wyjątkowych miejsc o charakterze przyrodniczo – kulturowym. Wszystkie cechy tego regionu dają możliwość poznania przyrody z bliska,
co wpływa na efektywniejsze przyswajanie wiedzy przez dzieci.
Biorąc pod uwagę, iż woda jest integralnym składnikiem tego krajobrazu, a jej znaczenie w krajobrazie nigdy wcześniej nie było tak istotne, jak w obliczu coraz bardziej uszczuplających się zasobów, w ramach tegorocznych obchodów Dnia Krajobrazu wzięliśmy udział w edukacyjnej wyprawie przyrodniczej nad Zaporę Pilchowicką. A wszystko po to, by nasi uczniowie zwiększyli wiedzę odnośnie roli wody w kształtowaniu i funkcjonowaniu krajobrazu. W dniu 23 października br. grupa 92 uczniów lubańskiej „Jedynki” wraz z opiekunami wyruszyła na wycieczkę przyrodniczą.
Celem naszej wyprawy było przybliżenie uczniom wiedzy na temat krajobrazu, w tym procesów, które wpływają na jego kształt, funkcji jakie pełni oraz występujących w nim zagrożeń. Tematem przewodnim tegorocznego spaceru krajobrazowego był właśnie krajobraz, a hasłem spotkania – występująca w nim woda. O wszystkim opowiadali nam leśnicy z Nadleśnictwa Lwówek Śląski. Pod ich opieką dzieci przeżyły wspaniałą lekcję przyrody na świeżym powietrzu. Uczniowie odbyli długi spacer po ścieżce edukacyjno-ekologicznej wiodącej przez las, poznając atrakcyjne miejsca, w tym tak zwany „Dziki wąwóz”.
Ta wspaniała wyprawa dostarczyła młodym przyrodnikom wielu wrażeń i ciekawych spostrzeżeń przyrodniczych. Dziękujemy RCCE w Lubaniu za zorganizowanie niezwykle ciekawej inicjatywy przyrodniczej.
I.S.