W październiku uczniowie klasy ósmej podsumowali swoją pracę w ramach realizowanego projektu profilaktycznego „Jak wyzbyć się myślenia Kłapouchego” podczas dwudniowego wyjazdu w góry.
Już po raz kolejny naszym celem wędrówki stały się Śnieżne Kotły, do których i tym razem nie udało nam się dotrzeć z powodu załamania pogody (na górze temperatura spadła poniżej zera, wiatr mocno wiał i padał śnieg). Jednak nie to było naszym głównym celem wyprawy, myśląc o tym, jak nie być Kłapouchym i że nie zawsze ważny jest cel, ale droga, która do niego prowadzi, spędziliśmy wspólnie czas w Schronisku Na Hali Szrenickiej. Podczas warsztatów poszerzaliśmy swoją wiedzę i umiejętności w zakresie zdrowego odżywiania, wpływu aktywności fizycznej na prawidłowe funkcjonowanie organizmu, poznaliśmy zróżnicowaną dietę dostosowaną do potrzeb naszego organizmu, niekorzystny wpływu substancji psychoaktywnych na zdrowie człowieka oraz sposoby radzenia sobie ze stresem, konfliktem i konstruktywnym rozwiązywaniem problemów. Naszym celem zatem było poznanie związku między własnym postępowaniem, a zachowaniem zdrowia fizycznego i psychicznego.
W ramach wieloletniej współpracy, wspólnie z nami, pojechała młodzież wraz z nauczycielami z zaprzyjaźnionego „Adasia”. Podczas warsztatów z elementami jogi, Pani Marta Klapetek- nauczyciel wychowania fizycznego, instruktorka jogi, pokazała nam, jak ważna i dlaczego jest potrzebna świadomość własnego ciała i oddechu. Na górską wyprawę zabrała nas Pani Elżbieta Stempnik- Przewodnik górski i nauczyciel biologii. Na wyprawę ruszyli z nami niezastąpieni opiekunowie- Pani Katarzyna Zając- wychowawczyni klasy ósmej oraz nasz ekspert z dziedziny biologii i zdrowego odżywiania- Pani Izabela Bieza-Waśniewska. Był też czas na wspólną integrację i rozmowy przy kiełbasce z „ogniska” (patrz z piekarnika ;). Czas spędzony na łonie natury był okazją do podziwiania piękna przyrody, rozmów, wspólnego bycia razem, lepszego poznania siebie, ale również i innych.
Koszty wyjazdu w całości zostały pokryte przez Urząd Miasta Lubań, za co bardzo dziękujemy i cieszymy się, że od lat nasza współpraca jest bardzo owocna.
Dziękuję za wspólny czas i realizację projektu
Henryka Zajączkowska- koordynator projektu