Przejdź do głównej treści strony
Invest in Lubań
28-01-2021

Facelia błękitna oraz słonecznik ozdobny. Na błoniach nad Siekierką jeszcze w tym roku wyrośnie pierwsza w Lubaniu łąka kwietna.

Od pewnego czasu dużą popularnością cieszą się w miastach łąki kwietne. W dobie zanieczyszczenia środowiska takie miejsca nie tylko poprawiają estetykę i dają możliwość bliższego obcowania z naturą, przede wszystkim wzbogacają ekosystem i korzystnie działają na środowisko naturalne. Łąka w mieście to dla zwierząt znakomite warunki do życia. Rośliny łąkowe nie wymagają tak częstego podlewania jak trawnik, nie potrzebują też nawożenia, ani częstego koszenia - robi się to zaledwie dwa razy lub raz w sezonie. Swoje stanowisko w kwestii koszenia traw lubański samorząd przedstawił w artykule „Susza w mieście i co dalej?” akcentując pozytywy ograniczania koszenia traw i grabienia liści na terenach komunalnych. Co zrobić, aby z jednej strony dbać o środowisko, a jednocześnie zachować estetyczny wygląd terenów zielonych?

- W ubiegłym roku pojawił się pomysł, aby w naszym mieście założyć łąkę kwietną – mówi Burmistrz Miasta Lubań, Arkadiusz Słowiński. - To świetne rozwiązanie, które z jednej strony służy przyrodzie, a zarazem wzbogaca przestrzeń miejską. Uznaliśmy wówczas, że prace rozpoczną się jesienią 2020 roku  przy ulicy Stanisława Staszica na plantach lubańskich (naprzeciwko Zakątka Miłości). Realizacja zadania została powierzona Zakładowi Gospodarki i Usług Komunalnych Sp. z o.o. w Lubaniu w ramach zadań z zakresu utrzymania i pielęgnacji tzw. zieleni miejskiej – informuje burmistrz.

Zakładana obecnie łąka kwietna jest pierwszą tego typu łąką w Lubaniu. Prace rozpoczęły się w listopadzie 2020 roku i zostały podzielone na III etapy. W I etapie zostanie wykonane talerzowanie (zabieg agrotechniczny w celu przygotowania gleby pod główne działania). Wiosną będzie prowadzony II etap, w którym zostanie wyrównana powierzchnia ziemi pod zasiew łąki kwietnej. Siew nasion połączony będzie z nawożeniem. III etap to likwidacja łąki kwietnej i przygotowanie gleby pod zasiew w 2022 r.

- Podczas tworzenia łąki kwietnej wykorzystane zostaną nasiona roślin jednorocznych takich jak: facelia błękitna czy słonecznik ozdobny – zdradza Dawid Śliwiński Kierownik Wydziału Oczyszczania i Zieleni ZGiUK Lubań. - Dodatkowo w skład mieszanki będą wchodzić jeszcze 3-4 rośliny, których nazw nie podamy, tak aby były niespodzianką dla mieszkańców Lubania. Rośliny, których użyjemy do założenia łąki są miododajne i dobrane w taki sposób, aby w trakcie lata zmieniały swój wygląd z uwagi na inny termin kwitnienia. Owady będą mogły tam egzystować i tworzyć wspólny ekosystem łąki – wyjaśnia D. Śliwiński.

Teren, na którym rośliny będą rosnąć raczej nie zostanie ogrodzony. Możliwe, że zostaną tam umieszczone tabliczki z informacją o zakazie wchodzenia na łąkę. Pierwsze efekty prac zobaczymy już w tym roku w okresie letnim. A co dalej? Może łąki kwietne na zielonych dachach? A może z czasem omawiana lokalizacja będzie wyglądać jak zapowiadana niegdyś sakura nad Siekierką?

(ŁCR)

 

 

 

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na ten temat...