Orkiestrowe granie online'owe - nietypowe licytacje, wydarzenia online, e-skarbonki. Po raz kolejny mieszkańcy miasta i powiatu udowodnili, że mają wielkie serce.
Szczytny cel, dobroć i chęć niesienia pomocy połączyły mieszkańców Lubania i okolic. Ponownie udało się przyłączyć do akcji charytatywnej Jurka Owsiaka. Zagraliśmy w 29. Finale Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. W tym roku zebrane pieniądze zostaną przeznaczone na zakup sprzętów dla dziecięcych oddziałów laryngologii, otolaryngologii i diagnostyki głowy. Hasło przewodnie wydarzenia brzmiało "Finał z głową". Z powodu pandemii koronawirusa akcje przeniesiono do internetu, dzięki temu można było uczestniczyć w niej online. Różnorodne metody wpłat tj. e-skarbonki, licytacje umożliwiły płynne i wygodne zasilanie konta WOŚP. Motywacja, radość i energia towarzyszyły każdemu, kto dzielił się dobrem.
29. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w Lubaniu zainaugurował taneczny występ zumby. Mimo mroźnej aury, mieszkanki Lubania pod kierunkiem Doroty Wajcfelt, rozgrzały atmosferę i stopiły lód w niejednym sercu.
Orkiestrowa zbiórka prowadzona była już kilka dni wcześniej. W wybranych stacjonarnych punktach w naszym mieście można było zasilić sztabową puszkę i wesprzeć WOŚP.
W dniu finału, po tym, jak dyrygent najpiękniejszej orkiestry na świecie dał sygnał, na ulicach Lubania i okolicznych miejscowości można było spotkać wolontariuszy lubańskiego sztabu WOŚP. Łącznie ok. 40 wolontariuszy. Wyposażeni w orkiestrowe identyfikatory, serduszka, puszki i dobre humory dzielnie pomagali pobić rekord. Najmłodszy z nich miała 2,5 roku.
Kolarze i kolarki z Miejsko-Gminnego Klubu Sportowego Kwisa Lubań także wkręcili się w pomaganie i zorganizowali zimowy wyścig MTB dla WOŚP. Z gorącymi sercami i pełną puszką wyruszyli spod szkoły muzycznej, aby pokonać 35 km trasy.
W ramach 29. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy na oficjalnych profilach Sztabu WOŚP - Lubań oraz Miejskiego Domu Kultury w Lubaniu zaproszono najmłodszych mieszkańców do wysłuchania "Wierszy naszego dzieciństwa”. Do udziału w akcji zaproszono samorządowców: Małgorzatę Wąs, Arkadiusza Słowińskiego, Mateusza Zajdla, Kamila Glazera, Łukasza Tekiele oraz Bartosza Kuświka. Usłyszeć mogliśmy wiersze: Jana Brzechwy „Kaczka Dziwaczka”, "Na straganie", Juliana Tuwima "O Grzesiu kłamczuszku i jego cioci", „Słoń Trąbalski”, Wandy Chotomskiej "Kokoszki".
Lubańskie Światełko do Nieba miało nietradycyjną formę, gdyż finał zakończył ognisty pokaz online w wykonaniu Grupy Prototype.
Przyniesione puszki wolontariuszy dzielnie liczyła ekipa pracowników Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Lubaniu. Stan zbiórki 31 stycznia na godz. 23.30 wyniósł 41 761,38 zł. I to jeszcze nie koniec. Nadal trwają licytacje i doliczona zostanie kwota eSkarbonki. Wynik na pewno ulegnie zmianie. Do 14 lutego można brać udział w licytacjach lubańskiego sztabu.
Złote Serduszka są najbardziej prestiżowymi symbolami WOSP. Licytacja Najbardziej Hojnych Darczyńców stała się jednym z ważniejszych przedsięwzięć realizowanych podczas orkiestrowego finału. Dzięki mieszkańcom Lubania kolejne złote serduszko trafi do naszego miasta. Zostało wylicytowane za ponad 70 tysięcy złotych. Mieszkańcy Lubania, okazując ogromne serce i szczodrość, zajęli 9. miejsce w Polsce i stali się posiadaczami złotego serducha.
Wszystkie informacje o przeprowadzonych zbiórkach pieniędzy można uzyskać odwiedzając stronę FB Lubańskiego Sztabu WOŚP www.facebook.com/WOSPLuban.
Zagraliśmy z radością i dziękujemy szefowi Sztabu WOŚP – Lubań Jarosławowi Rydzewskiemu oraz wszystkim zaangażowanym w organizację i przeprowadzenie 29. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w Lubaniu. Za dobrą zabawę i wspaniałe granie w pomaganie. Czyńmy dobro do końca świata i o jeden dzień dłużej.
ŁCR