Przejdź do głównej treści strony
Invest in Lubań
24-05-2021

W najbliższym czasie geoturystyka połączy już nie tylko pasjonatów zagadnienia, ale również miasta i ośrodki, którym mineralogiczny temat jest niezwykle bliski. Na horyzoncie pojawiła się geoarena, czyli forum mineralogiczne.

Mianem małych odkrywców zwykliśmy nazywać kilkuletnie dzieci. A prawda jest taka, że ciekawość wobec tego co ukryte towarzyszy nam w każdym wieku. Dodatkowo jeśli w grę wchodzi coś cennego to w kolejce po nowe wrażenia stoją osoby w każdym wieku. Geoturystyka to mówiąc najprościej forma turystyki bazującej m.in. na obiektach geologicznych. Aktywne poznawanie otaczającego nas świata przyciąga coraz więcej śmiałków, którzy z młotkiem w dłoni z pasją szukają skarbów ziemi. Niewidoczne na pierwszy rzut oka, tym bardziej cieszą i w ostatnim czasie zbierają coraz większe żniwo w postaci zainteresowanych tematyką. Gdy jest popyt, potrzebny jest i podaż. Stąd 21 maja w Szczawnie-Zdroju spotkali się przedstawiciele gmin i instytucji związanych z mineralogią.

Spotkanie poprzedziło rozesłanie pisma intencjonalnego, jakie wystosował dr Łukasz Tekiela Dyrektor Muzeum Regionalnego w Lubaniu do podmiotów mogących zainteresować się współpracą na szczeblu geologicznym. W dokumencie dyrektor podkreślał potencjał Dolnego Śląska jako lidera inicjatyw geoturystycznych w Polsce oraz na pograniczu polsko – czesko – niemieckim. Jednocześnie zaznaczał potrzebę współpracy w aspektach promocji, marketingu oraz edukacji geologicznej i korzyści wynikające ze wspólnych działań.

I Forum Miast Mineralogicznych w Sali Kameralnej w Teatrze Zdrojowym swoją obecnością zaszczycili przedstawiciele Lubania, Leśnej, Strzegomia, Szczawna-Zdroju, Złotoryi oraz Karkonoskiego Parku Narodowego. Zainteresowanie inicjatywą wyrazili również Mirsk oraz Szklarska-Poręba, ale inicjatorzy akcji mają nadzieję, że liczba podmiotów będzie stale rosła. Na zjeździe o charakterze warsztatowym prowadzono wstępne rozmowy w temacie wspólnych inicjatyw i możliwości współpracy.

Spotkanie otworzyli dyrektor lubańskiego Muzeum Regionalnego dr Łukasz Tekiela oraz Marek Fedoruk burmistrz Szczawna-Zdroju, który w wyczerpujący i niezwykle ciekawy sposób opowiadał o stronie kulturalnej, historycznej i inwestycyjnej miasta. Następnie w kilku słowach ideę spotkania streścili Łukasz Tekiela i Tomasz Praszkier reprezentujący Towarzystwo Geologiczne Spirifer. Prowadzący zachęcali do „wejścia pod parasol” pozwalający na wzajemną promocję i wsparcie. Podkreślali przy tym konieczność przekucia konkurencji w partnerstwo i dostrzeżenia wspólnego interesu. W dalszej kolejności uczestnicy forum pochwalili się „swoimi geoatrakcjami”, po czym przystąpiono do kreślenia wizji wspólnej przyszłości. Na ten moment współtworzący związek określili wstępne warunki współpracy, poruszyli kwestie organizacyjne i stworzyli listę działań na najbliższy czas. Doszli do wniosku, że idealnym momentem na kolejne spotkanie będzie Sudecki Festiwal Minerałów, na którym podejmą dalsze kroki w kierunku geosymbiozy. Tym samym do zobaczenia w Lubaniu na SFM.

(ŁCR)

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na ten temat...