Wszyscy interesujący się archeologią Górnych Łużyc powinni koniecznie w ostatni weekend września pojawić się w okolicach Zgorzelca.
Serię wydarzeń realizowanych w ramach projektu „1000 lat Górnych Łużyc – ludzie, grody, miasta” rozpocznie już w piątek, 24.09., wykład dr. Pawła Konczewskiego (Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu) o archeologicznym dziedzictwie regionu. Poza tłem historycznym przedstawione zostaną m.in. niektóre z wczesnośredniowiecznych znalezisk odkrytych w czasie ubiegłorocznych wykopalisk w podzgorzeleckich grodziskach. Prezentacja będzie miała w sali konferencyjnej Muzeum Łużyckiego w Zgorzelcu o godzinie 17:00.
Dnia następnego, czyli 25 września, o godz. 10:00 spod kościoła w pobliskim Białogórzu nastąpi wyjście na zwiedzanie miejscowych stanowisk archeologicznych – grodziska i cmentarzyska kurhanowego. Oprowadzanie kierowane przez wrocławskich badaczy potrwa ok. 4 godzin.
Zaś w niedzielę zapraszamy do Sulikowa, gdzie o godz. 10:00 na parkingu przy cmentarzu przy ul. 8 Maja rozpocznie się spacer do położonego na wschód od miejscowości grodziska. Całość potrwa do ok. godz. 12:00.
Udział we wszystkich wydarzeniach jest bezpłatny, nie jest wymagane wcześniejsze zgłoszenie. Obowiązują aktualne reguły sanitarne związane z epidemią koronawirusa. Na oprowadzania zalecane jest wygodne obuwie oraz strój dopasowany do bieżących warunków pogodowych.
Dalsze informacje podawane są na stronie www.1000lusatia.eu oraz na profilu facebookowym „1000 lat Górnych Łużyc”.
Organizowane przez Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu wydarzenia w Zgorzelcu i okolicach odbywają się w ramach polsko-niemieckiego projektu badawczo-edukacyjnego „1000 lat Górnych Łużyc – ludzie, grody, miasta“, który zamierza przybliżyć wspólną historię nadgranicznego regionu z perspektywy słowiańskiego osadnictwa na Górnych Łużycach we wczesnym średniowieczu, dziejów Związku Sześciu Miast oraz okresu wojen napoleońskich między Bobrem a Szprewą. Tym tematom poświęcone są także specjalne wystawy prezentowane w muzeach miejskich w Żytawie (dwujęzyczna polsko-niemiecka ekspozycja trwa do stycznia 2022 r.) i Budziszynie (od lutego 2022 r.) oraz w Muzeum Ceramiki w Bolesławcu (od grudnia bieżącego roku). Poza wymienionymi wcześniej instytucjami w projekcie „1000 lat Górnych Łużyc – ludzie, grody, miasta” uczestniczą także Euroregionalne Centrum Kultury i Komunikacji w Pieńsku oraz Saksoński Krajowy Urząd ds. Archeologii jako partner wiodący. Projekt dofinansowany jest przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach programu współpracy transgranicznej INTERREG Polska-Saksonia 2014-2020.
Dalsze informacje:
Emil Mendyk
emil.mendyk@lfa.sachsen.de, Tel. +49 / 173 6683393
www.1000lusatia.eu, Facebook: @1000JOL.LGL
źródło: https://www.1000lusatia.de/pl