Przejdź do głównej treści strony
Invest in Lubań
20-12-2021

17 grudnia br. odbyła się uroczystość nadania nazwy „Skwer im. Ludwika Anioła” jednemu z parków miejskich. Było to ukoronowaniem trwającego w naszym mieście Roku Ludwika Anioła.

Grupa kilkunastu osób stojących przy odsłoniętej tabliczce z nazwą skweru

Festyn, plener malarski, tablica pamiątkowa w centrum miasta, konkurs fotograficzny, warsztaty rękodzielnicze, rajd pieszy, koncert słowno-muzyczny – to przedsięwzięcia, które zorganizowały lubańskie organizacje pozarządowe, by uczcić pamięć tego wyjątkowego lubanianina. 

Po odsłonięciu tablicy z nazwą skweru, w auli ZSP im Adama Mickiewicza w Lubaniu raz jeszcze powrócono do wspomnień o profesorze Aniele. 

Stulecie urodzin profesora stało się okazją do wspominania jego niezwykłej sylwetki – działań, dokonań i postawy, która na trwałe wpisała się w pamięć wielu pokoleń uczniów, rodziców, miłośników fotografii i pieszych wędrówek, wielbicieli literatury i ortografii oraz wszystkich mieszkańców Lubania.

Dla nas, czyli szkoły, w której pan Ludwik Anioł pełnił funkcję dyrektora, wicedyrektora, nauczyciela języka polskiego, a przede wszystkim przyjaciela młodzieży, to piękna okazja, aby wzmocnić przekonanie o niezwykłej roli pedagogów w życiu młodych ludzi. Pedagogów, którzy inspirują, a przy tym pomagają swoim uczniom odnaleźć ich pasje, talenty, zamiłowania – podkreślała Renata Czuj, Dyrektor Zespołu Szkół Ponadpodstawowych im. Adama Mickiewicza w Lubaniu. 

Był możny król, odważny, mężny, co mnóstwo hufców miał orężnych, a wrogów żadnych – to jedynie krótki fragment słynnego „zabójczego” dyktanda, które profesor Anioł serwował swoim uczniom.

Ale Ludwik Anioł to przecież nie tylko wybitny nauczyciel i wychowawca, który spod swoich skrzydeł wypuścił kilka pokoleń absolwentów.
To także żołnierz AK, organizator i pierwszy dyrektor Muzeum Osadnictwa Wojskowego w Lubaniu, aktywny działacz PTTK i PTSM, Ligi Ochrony Przyrody, ZHP, Klubu Byłych Nauczycieli Tajnego Nauczania w Jeleniej Górze, Klubu Pionierów Ziemi Lubańskiej czy Światowego Związku Żołnierzy AK.  Uhonorowany wieloma odznaczeniami, m.in. Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Krzyżem Armii Krajowej, Srebrną i Złotą Odznaką "Zasłużony Działacz Turystyki", Srebrną i Złotą Honorową Odznaką PTTK, Złotą Odznaką "Zasłużony w pracy PTTK wśród młodzieży", Złotą Odznaką PTSM, Srebrną i Złotą Honorową Odznaką LOP, odznaką "Zasłużony Działacz Kultury", Złotą Odznaką "Zasłużony dla Dolnego Śląska" oraz przyznanym w 1995 roku medalem „Zasłużony dla Miasta Lubania”. 

Życiorys Ludwika Anioła jest niezwykle bogaty. Mało kto, może się pochwalić taką ścieżką życiową. Bez wątpienia Ludwik Anioł był prawdziwym patriotą, pedagogiem i społecznikiem. Lubań powinien być dumny z takich mieszkańców i starać się upamiętniać ich obecność w historii miasta. Warto doceniać. Warto pamiętać – mówił Arkadiusz Słowiński, Burmistrz Miasta Lubań.

Podczas spotkania nie zabrakło także opowieści uczniów i przyjaciół profesora, który na zawsze zostanie w ich wdzięcznej pamięci. 

Dzięki tegorocznym inicjatywom, postać lubańskiego Anioła utrwalona została w świadomości wielu mieszkańców Lubania. Zarówno tych, którzy go znali, jak również tych osób, którym nie było dane poznać profesora osobiście. A dzięki fizycznym śladom pamięci   w nazwie skweru u zbiegu ulic Esperantystów i Kazimierza Wielkiego czy pamiątkowej tablicy w lubańskim rynku, Ludwik Anioł stał się nieodłączną cząstką dziejów Lubania. Bo, jak pisała Wisława Szymborska, Umarłych wieczność dotąd trwa, dokąd pamięcią się im płaci. 

(ŁCR) 

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na ten temat...