Do 31.01.2022 stowarzyszenia zarejestrowane w KRS i fundacje mają ważny obowiązek dokonania elektronicznego zgłoszenia Beneficjentów Rzeczywistych swojej organizacji do Centralnego Rejestru Beneficjentów Rzeczywistych. Za brak zgłoszenia grożą kary finansowe!
CZYM JEST CENTRALNY REJESTR BENEFICJENTÓW RZECZYWISTYCH?
Centralny Rejestr Beneficjentów Rzeczywistych (CRBR), prowadzony przez Ministerstwo Finansów przy użyciu systemu teleinformatycznego, służy do gromadzenia i przetwarzania informacji o beneficjentach rzeczywistych podmiotów wymienionych w art. 58 oraz informacji o osobach uprawnionych do dokonania zgłoszeń do CRBR, o których mowa w art. 61 ust. 1 ustawy z dnia 1 marca 2018 r. o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu. CRBR jest jawny.
Link do rejestru: https://www.podatki.gov.pl/crbr
KIM JEST BENEFICJENT RZECZYWISTY?
- Beneficjentem Rzeczywistym jest każda osoba fizyczna sprawująca bezpośrednio lub pośrednio kontrolę nad podmiotem poprzez posiadane uprawnienia, które wynikają z okoliczności prawnych lub faktycznych, umożliwiające wywieranie decydującego wpływu na czynności lub działania podejmowane przez podmiot. W przypadku m.in. fundacji założonych przez osoby fizyczne i stowarzyszeń rejestrowych skupiającym osoby fizyczne – beneficjentem rzeczywistym jest każda osoba fizyczna dysponująca więcej niż 25% ogólnej liczby głosów w organie stanowiącym tej osoby prawnej, a jeśli nie można ustalić tożsamości takich osób – każdy członek zarządu organizacji.
- Ważne! W przypadku organizacji pozarządowych pojęcie „Beneficjenta Rzeczywistego" nie jest w żaden sposób związane z osobami korzystającymi ze wsparcia danej organizacji.
DLACZEGO ORGANIZACJE POZARZĄDOWE DOKONUJĄ ZGŁOSZEŃ DO CRBR?
Nowy obowiązek dla organizacji pozarządowych wynika z nowelizacji w kwietniu 2021 r. Ustawy o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu.
KOGO DOTYCZY OBOWIAZEK DOKONANIA ZGŁOSZENIA DO CRBR?
Obowiązek dotyczy STOWARZYSZEŃ ZAREJESTROWANYCH W KRS i FUNDACJI.
Podstawa prawna: art. 58 ustawy o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu
„Do zgłaszania informacji o beneficjentach rzeczywistych i ich aktualizacji są obowiązane: (…)
12) stowarzyszenia podlegające wpisowi do Krajowego Rejestru Sądowego;
13) fundacje.”
KOGO NIE DOTYCZY OBOWIĄZEK DOKONANIA ZGŁOSZENIA DO CRBR?
Obowiązek nie dotyczy STOWARZYSZEŃ ZWYKŁYCH.
W JAKIM TERMINIE NALEŻY DOKONAĆ ZGŁOSZENIA DO CRBR?
- Organizacje, które zostały wpisane do KRS przed dniem 31 października 2021 r. dokonują zgłoszenia w terminie do 31 stycznia 2022 r.
- Organizacje, które zostały wpisane do KRS po dniu 30 października 2021 r. dokonują zgłoszenia w terminie 7 dni od dnia wpisu tych podmiotów do KRS.
- Aktualizacja danych w przyszłości (np. formalna zmiana osób we władzach) – w terminie 7 dni od ich zaistnienia.
JAK USTALIĆ, KTO JEST BENEFICJENTEM RZECZYWISTYM W ORGANIZACJI?
- Beneficjentem Rzeczywistym jest każda osoba fizyczna dysponująca więcej niż 25% ogólnej liczby głosów w organie stanowiącym tej osoby prawnej, a jeśli nie można ustalić tożsamości takich osób – każdy członek zarządu organizacji. Organem stanowiącym osoby prawnej jest organ, który dysponuje (na podstawie ustawy albo aktu prawa wewnętrznego, np. statutu) uprawnieniami do przyjmowania wiążących rozstrzygnięć odnoszących się do całej osoby prawnej.
- W przypadku STOWARZYSZENIA (osób fizycznych) ZAREJESTROWANEGO W KRS Beneficjentem Rzeczywistym jest CAŁY ZARZĄD (W stowarzyszeniu organem stanowiącym jest walne zebranie członków. Minimalna liczba członków stowarzyszenia wynosi 7 osób, tym samym żaden członek walnego zebrania nie posiada więcej niż 25% głosów. Stąd też należy wykazać w CRBR wszystkich członków Zarządu organizacji. Nie zgłaszamy do CRBR wszystkich członków organizacji).
- W przypadku FUNDACJI należy dokonać analizy statutu w celu określenia, który organ/organy pełnią rolę Beneficjenta Rzeczywistego. (Należy przeanalizować kompetencje poszczególnych organów, aby określić organ/organ stanowiący fundacji, a następnie określić jego/ich skład liczebny. Beneficjentami rzeczywistymi będą członkowie tylko tych organów stanowiących fundacji, które liczą mniej niż 4 osoby, ponieważ w organie 4-osobowym i większym żaden z jego członków nie ma więcej niż 25% głosu. W sytuacji, gdy wszystkie organy stanowiące fundacji są co najmniej 4-osobowe należy wskazać jako Beneficjentów Rzeczywistych wszystkich członków zarządu fundacji, niezależnie od tego ile liczy osób.).
JAK DOKONAĆ ZGŁOSZENIA DO CRBR?
- Zgłoszenia dokonujemy wyłącznie elektronicznie przez stronę https://crbr.podatki.gov.pl, podpisując je profilem zaufanym ePUAP lub kwalifikowanym podpisem elektronicznym.
- Nie ma możliwości złożenia zgłoszenia w formie papierowej.
KTO DOKONUJE ZGŁOSZENIA DO CRBR?
- Zgłoszenia do CRBR dokonuje osoba/osoby ustawowo uprawniona do reprezentacji podmiotu, podając swoje imię i nazwisko, obywatelstwo, państwo zamieszkania, numer PESEL albo datę urodzenia - w przypadku osób nieposiadających numeru PESEL, funkcję uprawniającą do dokonania zgłoszenia.
- Jeśli statut organizacji wymaga podpisu więcej niż jednej osoby, formularz wypełnia i podpisuje jedna z uprawnionych osób, a następnie tak podpisany jest przekazany do podpisania kolejnej osobie. Dopiero po uzyskaniu wszystkich niezbędnych podpisów dokument jest wysyłany.
JAKIE DANE ORGANIZACJI ORAZ BENEFICJENTÓW RZECZYWISTYCH SĄ ZGŁASZANE DO CRBR?
Obowiązkowi zgłoszenia do CRBR podlegają:
- dane identyfikacyjne zgłaszającego podmiotu, tj.: nazwa, forma organizacyjna, siedziba, numer w KRS, NIP,
- dane identyfikacyjne Beneficjentów Rzeczywistych organizacji pozarządowej - osób fizycznych, tj.: imię i nazwisko, każde posiadane obywatelstwo, państwo zamieszkania, numer PESEL albo data urodzenia – w przypadku osób nieposiadających numeru PESEL oraz informacje o wielkości i charakterze udziału lub uprawnieniach przysługujących beneficjentowi rzeczywistemu.
JAK PRZYGOTOWAĆ SIĘ DO DOKONANIA ZGŁOSZENIA DO CRBR?
- Ustalenie, kto jest Beneficjentem Rzeczywistym w organizacji - dane których osób fizycznych będą wprowadzane do zgłoszenia (w przypadku STOWARZYSZENIA ZAREJSTROWANEGO W KRS jest to CAŁY ZARZĄD; w przypadku FUNDACJI należy dokonać szczegółowej analizy statutu w celu ustalenia Beneficjentów Rzeczywistych). Zebranie danych Beneficjentów Rzeczywistych: pesel, imię i nazwisko, obywatelstwo, kraj zamieszkania, funkcja w organizacji.
- Ustalenie, kto będzie dokonywał/podpisywał elektronicznie zgłoszenie („Zgłaszający” do CRBR) zgodnie z systemem reprezentacji danej organizacji, określonym w statucie.
- Posiadanie przez osoby, które będą podpisywały zgłoszenie elektronicznie, PROFILU ZAUFANEGO lub PODPISU KWALIFIKOWANEGO, który jest niezbędny do elektronicznego złożenia dokumentu.
POLECAMY DODATKOWE MATERIAŁY:
Portal NGO.pl (27.01.2022): artykuł „Zgłaszanie beneficjentów rzeczywistych NGO do CRBR w pytaniach i odpowiedziach”
https://publicystyka.ngo.pl/zglaszanie-beneficjentow-rzeczywistych-ngo-do-crbr-w-pytaniach-i-odpowiedziach
Portal NGO.pl (24.01.2022): instrukcja „Jak NGO zgłasza się do Rejestru Beneficjentów Rzeczywistych?”
https://publicystyka.ngo.pl/jak-ngo-zglasza-sie-do-rejestru-beneficjentow-rzeczywistych-instrukcja
Portal NGO.pl (19.05.2021): wskazówki dot. ustalania Beneficjenta Rzeczywistego w organizacji – artykuł „Przeciwdziałanie praniu pieniędzy. Nowe obowiązki NGO od października”
https://publicystyka.ngo.pl/przeciwdzialanie-praniu-pieniedzy-nowe-obowiazki-ngo-od-pazdziernika
Portal NGO.pl (21.01.2022): artykuł „Rejestr Beneficjentów Rzeczywistych. Podpisywanie zgłoszenia przez NGO”
https://publicystyka.ngo.pl/rejestr-beneficjentow-rzeczywistych-podpisywanie-zgloszenia-przez-ngo
Portal NGO.pl (24.01.2022): film/nagranie webinaru „Jak, gdzie i kiedy zgłaszać beneficjentów rzeczywistych NGO?”
https://publicystyka.ngo.pl/jak-gdzie-i-kiedy-zglaszac-beneficjentow-rzeczywistych-ngo-film
Ministerstwo Finansów: „Komunikat nr 39 dotyczący zgłaszania do CRBR informacji o beneficjentach rzeczywistych stowarzyszeń po 30 października 2021 r.”
https://www.gov.pl/web/finanse/komunikat-nr-39-dotyczacy-zglaszania-do-crbr-informacji-o-beneficjentach-rzeczywistych-stowarzyszen-po-30-pazdziernika-2021-r
Ministerstwo Finansów: ogólne informacje o Centralnym Rejestrze Beneficjentów Rzeczywistych
https://www.gov.pl/web/finanse/centralny-rejestr-beneficjentow-rzeczywistych
WIĘCEJ INFORMACJI UZYSKASZ BEZPŁATNIE W:
Lokalny Inkubator Organizacji Pozarządowych
przy Stowarzyszeniu Południowo-Zachodnie Forum Samorządu Terytorialnego "Pogranicze", ul. Armii Krajowej 30, 59-800 Lubań
(parter, wejście od podwórza, obok szkoły językowej)
Tel. 696 256 420 (numer czynny wyłącznie w godzinach pracy)
E-mail: inkubatorngo.luban@gmail.com
Godziny pracy: poniedziałek – piątek 16:00-19:00
ŹRÓDŁA:
Opracowanie informacji na podst. materiałów:
www.ngo.pl
https://www.gov.pl/web/finanse/centralny-rejestr-beneficjentow-rzeczywistych
Grafika: Komitet ds. Pożytku Publicznego