Informacje wojewody dolnośląskiego w sprawie szczepień osób dorosłych przeciw COVID-19 oraz dzieci przeciw odrze szczepionką MMR (przeciw odrze, śwince i różyczce), przeciw błonicy, tężcowi, krztuścowi i poliomyelitis, wirusowemu zapaleniu wątroby typu B, przeciw COVID-19.
Od 25 lutego 2022 roku, Minister Zdrowia wprowadził możliwość szczepienia cudzoziemców narodowości ukraińskiej w ramach Narodowego Programu Szczepień przeciw Covid-19.
Warunkiem nabycia prawa do szczepienia jest posiadanie dokumentu potwierdzającego tożsamość. Dokumentem tym może być: dowód osobisty albo paszport, albo tymczasowe zaświadczenie tożsamości cudzoziemca – TZTC.
Lekarz ma prawo i powinien wystawić skierowanie na szczepienie za pośrednictwem aplikacji gabinet.gov.pl. Wystawiając skierowanie, w polu „dane pacjenta” powinien wybrać „Inny identyfikator” (zamiast „Numer PESEL”) i wprowadzić numer dokumentu, jakim posługuje się uprawniony cudzoziemiec.
Ważne, aby na każdym etapie procesu realizacji szczepienia posługiwać się dokładnie tym samym dokumentem tożsamości, który posłużył do wystawienia e-skierowania.
Rekomendowaną szczepionką jest szczepionka Vaccine Janssen J&J (szczepionka jednodawkowa) dla osób powyżej 18 roku życia. W rekomendowanych schematach szczepienia, możliwe jest także zastosowanie innych, preparatów dostępnych w ramach Narodowego Programu Szczepień przeciw Covid-19. W odniesieniu do osób poniżej 18 roku życia, kwalifikowanych do szczepienia (dzieci i młodzież), należy stosować szczepionki mRNA. W przypadku kontynuacji rozpoczętego schematu szczepienia informujemy, że należy je przeprowadzić na zasadach komunikowanych przez MZ punktom szczepień i obowiązujących obecnie w realizowanym NPS.
Kwestionariusz wstępnego wywiadu przesiewowego przed szczepieniem przeciw COVID-19, wypełniany przez osobę poddawaną szczepieniu, jest dostępny w języku ukraińskim i zostanie przekazany do punktów szczepień. Ponadto będzie udostępniony na stronie internetowej https://pacjent.gov.pl/aktualnosci.
Kwestionariusz w tej wersji językowej jest dostępny zarówno dla osób dorosłych jak i dzieci.
Aktualnie wszystkie szczepionki przeciw Covid-19 stosowane w Narodowym Programie Szczepień przeciw Covid-19, mają porównywalny profil bezpieczeństwa, są bezpiecznie, skuteczne i wysokiej jakości.
Powyższe informacje w języku ukraińskiemu zamieszczone są na stronie: https://www.gov.pl/web/zdrowie/szczepienia-przeciw-covid-19-cudzoziemcow-narodowosci-ukrainskiej-ua
Zgodnie ze stanowiskiem Zespołu ds. Szczepień Ochronnych Minister Zdrowia rekomenduje wykonanie szczepień ochronnych od dnia przyjazdu do Polski u dzieci do 19 roku życia, niezaszczepionych przeciwko chorobom zakaźnym, według Indywidualnego Kalendarza Szczepień (IKSz), ustalonego przez lekarza kwalifikującego do szczepienia na podstawie PSO na 2022 r., z wykorzystaniem szczepionek udostępnianych przez stacje sanitarno-epidemiologiczne na dotychczasowych zasadach.
W przypadku braku szczepień u dziecka, rodzice lub opiekunowie powinni być zachęcani do poddania dziecka szczepieniom ochronnym zgodnie z PSO na 2022 r.
Za priorytetowe działania należy przyjąć:
Ważne informacje dodatkowe:
Szczegółowe informacje w przedmiocie opieki zdrowotnej dla najmłodszych zostały zamieszczone pod adresem na stronie:
W celu zapewnienia sprawnej organizacji pracy w procesie działań profilaktycznych poszkodowanym dzieciom proszę o zapoznanie się z treścią materiałów oraz komunikatów (opracowane także w języku ukraińskim) dostępnych na stronach internetowych Ministerstwa Zdrowia.
Uwzględniając znaczącą rolę jaką pełnią samorządy terytorialne zarówno poziomu wojewódzkiego, powiatowego oraz gminnego w procesie niesienia pomocy i rozwijania niezbędnych inicjatyw na rzecz wsparcia poszkodowanym, proszę także o podjęcie działań upowszechniających otrzymane informacje.