W czwartek 25 października lubanianie wspólnie z miłośnikami astronomii mieli okazję przyglądać się zjawisku częściowego zaćmienia Słońca.
Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna im. Marii Konopnickiej w Lubaniu zaprosiła mieszkańców na wspólną obserwację ciekawego zjawiska częściowego zaćmienia Słońca. Plenerowe widowisko rozpoczęło się o godz. 11:11 na placu Feliksa Netza. Prowadzący rozpoczął od wyjaśnienia czym jest zaćmienie Słońca, jakie są typy zaćmień i dlaczego są tak wyjątkowe. Fani astronomii zebrani pod Ratuszem obejrzeli fascynujące zjawisko w bezpiecznej formie. Do dyspozycji mieli okulary z folii mylarowej, kamery podłączone do monitora oraz teleskopy.
- Obserwacje astronomiczne są bardzo ciekawe i fascynujące, szczególnie dla młodych ludzi, ponieważ jest to coś nietypowego. Takie zjawisko jak dzisiejsze nie zdarza się codziennie, więc warto było skorzystać z propozycji wspólnego obserwowania nieba - mówi Jacek Sławiński, pracownik Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Lubaniu. - Jeśli mamy możliwość obserwacji to pamiętajmy, że w różnych miejscach na Ziemi możemy podziwiać różne stopnie zaćmienia czyli tak zwane fazy zaćmienia. W Lubaniu obserwowaliśmy zakrycie tarczy słonecznej w 32,66%. Słońce wyglądało jak dość grupy rogal. Natomiast w Białymstoku częściowe zasłonięcie wyniosło 45,16%.
W Lubaniu poprzednie zaćmienie Słońca widzieliśmy 10 czerwca 2021 r. (9% zakrycia tarczy). Kolejna okazja do oglądania wyjątkowego zjawiska za cztery lata. 12 sierpnia 2026 r. w Polsce zaćmienie osiągnie aż 85%. Natomiast najbliższe całkowite zaćmienie w Lubaniu nastąpi w 2135 roku. Jeśli chcemy uczestniczyć w spektakularnym pełnym zaćmieniu Słońca to trzeba uwzględnić zagraniczny wyjazd do Islandii, Hiszpanii (2026 r., 2027 r.) lub Egiptu (2027 r.).