2 MWh rocznie to limit energii elektrycznej, za którą w 2023 r. zapłacimy według cennika z 2022 r. Nadwyżka będzie liczona według stawek za prąd z 2023 r.
13 października br. prezydent podpisał ustawę o szczególnych rozwiązaniach służących ochronie odbiorców energii elektrycznej w 2023 roku w związku z sytuacją na rynku energii elektrycznej.
Dla kogo większy limit?
W myśl zapisów ww. ustawy ceny prądu zostały zamrożone na poziomie z 2022 r. do następujących limitów:
Po przekroczeniu tych limitów, odbiorcy będą rozliczani według stawek obowiązujących w 2023 r.
Co trzeba zrobić, aby uzyskać zwiększony limit?
Gospodarstwa domowe, które zużywają rocznie 2 MWh, nie mają obowiązku składania jakichkolwiek oświadczeń.
Osoby niepełnosprawne, które są uprawnione do limitu 2,6 MWh, powinny złożyć jedynie oświadczenie skierowane do dostawcy prądu.
Posiadacze Karty Dużej Rodziny, uprawnieni do limitu 3 MWh, również muszą złożyć oświadczenie do dostawcy prądu, załączając kopię karty i podając jej numer. Przedsiębiorstwo energetyczne, w celu weryfikacji danych, zawartych w oświadczeniu, może żądać przedstawienia do wglądu ważnej Karty Dużej Rodziny.
Oświadczenie muszą złożyć również rolnicy, załączając kopię decyzji o podatku rolnym za 2022 r. wraz z numerem tejże decyzji.
Ww. oświadczenia należy złożyć na piśmie, w postaci papierowej lub elektronicznej najpóźniej do 30 czerwca 2023 r.
Jeśli odbiorcy nabyli prawo do zwiększonego limitu w trakcie trwania 2023 r., to limit ten stosuje się proporcjonalnie do liczby miesięcy, w których spełniali wymogi dotyczące nabycia tychże uprawnień.
Limit 3MWh dla posiadaczy Karty Dużej Rodziny
Posiadacz KDR otrzymuje zwiększony limit na tańszą energię elektryczną, która może zużyć na potrzeby:
A co powyżej limitu?
Odbiorca, po przekroczeniu zużycia w wysokości 2/ 2,6/ 3 MWh, za każdą kolejną zużytą kWh będzie rozliczany według cen obowiązujących w taryfie danego przedsiębiorstwa z roku 2023.
Ustawa o środkach nadzwyczajnych mających na celu ograniczenie wysokości cen energii elektrycznej oraz wsparcie niektórych odbiorców w 2023 r. określa maksymalną cenę energii ponad limity zużycia dla określonych typów gospodarstw domowych na poziomie 693 zł za 1 MWh.
Warto zacząć oszczędzać już teraz
Jeśli poziom zużycia energii elektrycznej przez odbiorcę w okresie od 1 października 2022 r. do 31 grudnia 2023 r. wynosił nie więcej niż 90% zużycia w stosunku do poziomu zużycia energii elektrycznej przez tego odbiorcę w okresie od 1 października 2021 r. do 31 grudnia 2022 r., w 2024 r. dostawca energii stosuje upust.
Upust to 10% kwoty rozliczenia sprzedaży energii elektrycznej oraz usługi dystrybucji energii elektrycznej poniesionej przez odbiorcę w okresie od 1 października 2022 r. do 31 grudnia 2023 r.
(ŁCR)