Przejdź do głównej treści strony
Invest in Lubań
01-03-2023

1 marca – w Narodowym Dniu Pamięci Żołnierzy Wyklętych – przedstawiciele władz samorządowych, służb mundurowych, szkół, instytucji miejskich i stowarzyszeń złożyli symboliczne wiązanki pod tablicą upamiętniającą „Niezłomnego z Lubania” – ppłk. Anatola Sawickiego.

uroczystość z okazji Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”

Wydarzenie zorganizowane zostało przez Stowarzyszenie Miłośników Górnych Łużyc przy wsparciu Urzędu Miasta Lubań i Starostwa Powiatowego w Lubaniu. 

Przez dziesiątki lat komunistyczne władze próbowały wymazać pamięć o Żołnierzach Wyklętych. Dziś możemy czcić ich pamięć.

- Ustanowiony w 2011 roku Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych jest hołdem dla żołnierzy drugiej konspiracji za męstwo, niezłomną postawę patriotyczną, za krew przelaną w obronie Ojczyznymówił podczas uroczystości Przewodniczący Rady Miasta Lubań Kamil Glazer.

1 marca to data wybrana nieprzypadkowo. Tego dnia w 1951 r., po demonstracyjnym procesie, w więzieniu na Mokotowie od strzału w tył głowy zginęli przywódcy IV Zarządu Głównego Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”.

Warto tu przy okazji przypomnieć postać ppłk. Anatola Sawickiego - Komendanta Eksterytorialnego Okręgu Lwowskiego Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”, który w latach 1946 - 1948 mieszkał z rodziną w Lubaniu w kamienicy przy ul. Bankowej 9. To właśnie w tym budynku 16 marca 1948 r. został aresztowany przez funkcjonariuszy Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego. Przewieziony następnie do Wrocławia, zmarł po długim śledztwie i bestialskich przesłuchaniach, dzieląc los wielu podobnych bohaterów.

(ŁCR)

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na ten temat...