Przejdź do głównej treści strony
Invest in Lubań
01-04-2023

Wkrótce, zgodnie z unijną dyrektywą dotyczącą ograniczenia niskiej emisji, wejdą w życie nowe przepisy, nakładające na wspólnoty mieszkaniowe i właścicieli budynków jednorodzinnych obowiązek instalacji przydomowych biogazowni.

biogazownia przydomowa

Dyrektywa Parlamentu Europejskiego wprowadzająca program ograniczenia niskiej emisji zakłada, że do 2035 roku każdy budynek mieszkalny w UE zostanie wyposażony w przydomową biogazownię o parametrach dostosowanych do ilości użytkowników. 

Gmina Miejska Lubań zdecydowała o przystąpieniu do pilotażowego programu, którego realizacja rozpocznie się już w tym roku.

- Na kwietniowej sesji Rady Miasta Lubań radni podejmą stosowną uchwałę, a już od 4 maja rozpocznie się nabór do programu. Chcemy też uruchomić dopłaty do zakupu instalacji. O jej wysokości zadecydują rozwiązania systemowe związane z odblokowaniem funduszy z KPO (Krajowego Planu Odbudowy) – zapowiedział Naczelnik Wydziału Ochrony Środowiska i Gospodarki Przestrzennej Tomasz Bernacki.

Przydomowe biogazownie to nowatorskie rozwiązanie, pozwalające na wytworzenie energii w miejscu jej użytkowania.

Instalacja składa się z części podającej substrat, komory fermentacyjnej, zbiornika magazynowego biogazu, zbiornika na przefermentowany substrat oraz urządzenia służącego do wykorzystania biogazu, np. agregatu kogeneracyjnego. Agregat, zasilany biogazem, wytwarza energię mechaniczną przekazywaną do alternatora w celu wytworzenia energii elektrycznej niskiego napięcia, która następnie jest przekształcana na energię średniego napięcia.

Główne surowce wykorzystywane w procesie fermentacji beztlenowej to nawóz zwierzęcy i resztki organiczne z gospodarstw domowych. Inwestycja musi być więc poprzedzona audytem, który określi, czy ilość odpadów organicznych, wytwarzanych przez gospodarstwo domowe będzie wystarczająca do zasilenia biogazowni na odpowiednim poziomie. W przeciwnym wypadku kompost na preferencyjnych warunkach dostarczy lubański ZGiUK.

Warto wiedzieć, że dopuszczalna jest instalacja jednej biogazowni na dwa budynki jednorodzinne w zabudowie zwartej. Tu kwalifikują się np. domy przy ulicach Reja i Kochanowskiego czy też na Osiedlu Fabrycznym. Z kolei paramenty urządzeń dla budynków wielorodzinnych zostaną wyliczone na podstawie wcześniejszego audytu.

Podkreślenia wymaga fakt, że nie należy tu obawiać się nieprzyjemnych zapachów, ponieważ stężenie siarkowodoru w takiej instalacji jest znikome.

Już wkrótce podamy więcej informacji, dotyczących procedury składania wniosków i ubiegania się o dopłaty.

(ŁCR)

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na ten temat...