W dzisiejszym wideoinformatorze powiemy o modernizacji oczyszczalni ścieków oraz Lubańskiej Gali Sportu.
Inwestycja na półmetku. Jej realizacja przyniesie nieocenione korzyści. Zaczynając od zwiększenia wydajności, a na ekologii kończąc.
Lubań stawia na sport. Poznaliśmy kolejnych fantastycznych zawodników, których pasja i zaangażowanie zostało docenione przez samych mieszkańców oraz samorząd Lubania.
W dzisiejszym wideoinformatorze powiemy o modernizacji oczyszczalni ścieków oraz Lubańskiej Gali Sportu.
Gospodarka ściekowa to bardzo ważny, choć zwykle niedostrzegany aspekt życia każdej społeczności lokalnej. W naszym mieście odpowiada za nią Lubańskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji.
W 2022 roku miejski samorząd pozyskał prawie 5 milionów złotych z Programu „Polski Ład” z przeznaczeniem na rozbudowę i modernizację oczyszczalni ścieków. Prace projektowe i budowlane trwają od ubiegłego roku.
- To jest głównie komora rozdziału przed osadnikiem wstępnym, przebudowa osadnika wstępnego, komora rozdziału przed komorami osadu czynnego i najważniejsza sprawa to jest dobudowa jednej komory bloku biologicznego – opisywał prezes zarządu spółki LPWiK Janusz Głuszek.
Około 2,5 miliona złotych netto będzie kosztował drugi etap prac, których inwestorem jest LPWiK. Obejmie on budowę rurociągów międzyobiektowych, rozbudowę instalacji elektrycznych i energetycznych oraz nowy system aparatury kontrolno-pomiarowej i automatyki.
- A cel, który przyświeca temu przedsięwzięciu, to jest przede wszystkim możliwość przyjęcia większej ilości ścieków do miejskiej oczyszczalni ścieków. Przede wszystkim tu chodzi o ich biologiczne oczyszczanie, co sprawi, że więcej odbiorców będzie się mogło przyłączyć do systemu kanalizacyjnego miasta Lubania – podkreślił J. Głuszek.
Zakończenie obu etapów inwestycji przewidywane jest na październik 2025 roku.
Dzięki przeprowadzonym pracom wzrośnie wydajność oczyszczalni, a także zapewniona będzie jeszcze lepsza jakość oczyszczonych ścieków odprowadzanych do środowiska.
Modernizacja zminimalizuje ryzyko wystąpienia awarii lub pogorszenia jakości ścieków w razie niekontrolowanego dopływu ścieków w ilości przekraczającej obecne możliwości obiektu.
Już po raz jedenasty Burmistrz Miasta Lubań zaprosił przedstawicieli miejskich klubów sportowych na Lubańską Galę Sportu. Impreza była podsumowaniem plebiscytu na Gwiazdę Sportu i konkursu na Sportowca Roku Miasta Lubań. Do rywalizacji stanęło dwanaścioro sportowców.
- Często zapominamy o tym, że jest to zajęcie dodatkowe dla naszych dzieci, naszej młodzieży, i w dzisiejszych czasach taką postawę, gdzie daje się coś więcej, gdzie realizuje się swoją własną pasję, należy docenić, należy podziękować, no i oczywiście pokazywać jako wzór – mówił Burmistrz Miasta Lubań Arkadiusz Słowiński.
Gwiazdę Sportu wyłoniło głosowanie czytelników „Ziemi Lubańskiej” oraz ankieta na stronie luban.pl. Została nią jedenastoletnia piłkarka Zuzanna Skarżyńska, reprezentująca Klub Sportowy Łużyce Lubań.
- W piłkę gram od 4. roku życia. Jest to moja pasja. Od tego się zaczęło, że mój brat grał w Lipsku w piłkę, spodobało mi się to. Potem poszłam z nim na trening, bardziej mi się to spodobało – opowiadała Zuzanna Skarżyńska.
- Wiadomo, że mecz jest na pierwszym miejscu, ale w szkole też Zuzi bardzo dobrze idzie – dodała Aleksandra, mama Zuzanny.
Kolejne miejsca w plebiscycie zajęli: Kornel Pawlak z Bojan Boks, Julia Budzińska z Akademii Sportu Prime Lubań, Hubert Urbańczyk i Patrycja Soból z Klubu Sportowego Samuraj, Julia Kowerko z Kwisy Lubań, Krystian Markut ze Sparty Lubań, Łukasz Kondracki z Tri Team Lubań, Klaudia Szczepaniak i Oliwier Zamojski z Klubu Tańca Sportowego Ametyst, Iwo Pawlewicz z Fundacji MA-KO Sport i Michał Dziedzic z Orki Lubań
W tym roku – nietypowo – tytuł Sportowca Roku kapituła konkursowa przyznała dwojgu zawodnikom.
Kolarka Julia Kowerko z Klubu Sportowego Kwisa Lubań to najlepsza na Dolnym Śląsku zawodniczka w kolarstwie szosowym i torowym w kategorii młodziczek.
- Nie jest łatwo. Potrzeba wiele przygotowań, ciężka droga się z tym wiąże i dużo treningów też, przygotowań – podkreślała Julia Kowerko.
- Jeśli chodzi o systematyczność bardzo fajnie, bardzo fajnie jej to wychodzi. Słucha się, co jest najważniejsze, no i przyswaja tę wiedzę. Bo jest dużo osób, że tej wiedzy nie potrafi przyswoić- że mówi się, mówi, ale jednak nie dociera i trzeba powtarzać kilkadziesiąt razy. Jednak tutaj jest całkiem inaczej – dodała trenerka Julii Paula Pisarska.
Pływak Michał Dziedzic z Orki Lubań tytuł Sportowca Roku uzyskał już po raz drugi. Ciężka praca, którą czternastolatek wkłada w treningi, zaowocowała powołaniem do Kadr Narodowej Juniorów.
- Na początku trzeba popracować nad techniką i potem tę moc, szybkość, wszystko no… Najlepiej pływać sześć razy w tygodniu, bo ja mam tak, że dzień przerwy i potem już mam trochę takie… dziwnie mi się pływa – opisywał Michał Dziedzic.
Młodych zawodników cieszy wyjątkowa nagroda i wsparcie, jakie otrzymywali od najbliższych.
- Jest trochę trema przed publicznością, ale jest radość z takiego wyróżnienia – mówił Michał.
- Szkoła wiedziała, wspierała mnie w tym. Dużo osób głosowało też, staraliśmy się regularnie głosować, aby osiągnąć sukces – dodała Julia.
- Byłam trochę w szoku, więc jest fajnie. Fajnie, że jakikolwiek wynik osiągnęliśmy. Jest to jakaś cegiełka dodana do tego i zobaczymy, co będzie w przyszłym roku, w tym roku już, bo to sezon u nas się zaczyna 6 kwietnia w Sobótce, więc zobaczymy, jak to będzie – uzupełniła P. Pisarska.
Lubański samorząd stawia na upowszechnianie i promocję sportu, co przejawia się nie tylko organizacją dorocznych konkursów na Sportowca Roku czy wsparciem dla klubów sportowych.
- To, co robimy, jeżeli chodzi o infrastrukturę sportową, to jest właśnie docenienie tych potrzeb, ale też i inwestycja w przyszłość, bo – poprzez sport – hartuje się nie tylko ciało, ale i ducha, a to jest niezwykle ważne, żeby człowiek jako taki, mógł normalnie funkcjonować – podkreślał burmistrz.
Liczymy, że za rok poznamy kolejnych fantastycznych młodych ludzi, których pasja i zaangażowanie w treningi będą inspiracją dla nas wszystkich.
(ŁCR)