Rewitalizacja terenów nad rzeką Siekierką to długofalowy projekt, mający na celu utworzenie kilkukilometrowej trasy spacerowej i nowoczesnego terenu wypoczynkowo-rekreacyjnego.
Pierwszy etap inwestycji został zrealizowany w 2023 roku (patrz wideoinformator z 28 czerwca 2023 roku i wideoinformator z 6 września 2023 roku)
Kolejne zaplanowano na lata 2026 – 2027, a najbliższe plany obejmują teren za targowiskiem miejskim w kierunku zabudowań dawnej mleczarni z zachowaniem siedlisk roślin i zwierząt, w tym żeremi bobrowych.
Ciekawa mała architektura i infrastruktura ekologiczna (m.in. łąki kwietne, domki dla zapylaczy, budki dla ptaków) sprawią, że będzie to wyjątkowe miejsce na mapie naszego miasta.
Wstępna wizualizacja projektu pokazuje, jak zmieni się zapomniana i niezagospodarowana obecnie przestrzeń. Atutem lubańskiej Siekierki i jej brzegów jest bioróżnorodność, którą chcemy utrzymać i podkreślić odpowiednimi nasadzeniami i ochroną istniejących siedlisk ptaków i ssaków.
Zaplanowane 3 660 000 zł, w tym wkład UE 2 520 000 zł, pozwoli na podniesienia walorów rekreacyjno-turystycznych miasta w oparciu o utworzenie obszarów bioróżnorodności. W praktyce oznacza to punkty informacyjne i obserwacyjne, ścieżki, pomosty, ławki itp. Dla najmłodszych znajdzie się plac zabaw z atrakcyjnymi urządzeniami. Co ważne teren zostanie dostosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami.
Więcej informacji burmistrz Arkadiusz Słowiński przedstawi na najbliższej sesji Rady Miasta Lubań, która odbędzie się we wtorek 27 lutego. Obrady sesji można oglądać na żywo pod adresem miastoluban.posiedzenia.pl
Ten i kolejne etapy inwestycji stworzą spójną całość, dzięki czemu nasze miasto zyska unikatową ścieżkę z atrakcjami dla spacerowiczów, rowerzystów i osób szukających chwili wytchnienia od miejskiego zgiełku.
(ŁCR)