Biuro Parlamentu Europejskiego we Wrocławiu oraz Dolnośląskie Centrum Filmowe zapraszają na przegląd filmów nominowanych do Nagrody Publiczności LUX, który odbędzie się w dniu 12 i 13 marca 2024 roku w kinie Wawel. Bezpłatne wejściówki na pokazy dostępne są w kasie kina.
W tym roku do Nagrody Publiczności LUX nominowanych zostało pięć wyjątkowych filmów, z których dwa zostaną pokazane w kinie Wawel dniu 12 i 13 marca 2024.
• Opadające liście w reż. Aki Kaurismäki | 12.03 | godz. 18:00
• 20 000 gatunków pszczół w reż. Estibaliz Urresola Solaguren | 13.03 | godz. 17:45
LUX Audience Award - Europejską Nagrodę Publiczności ustanowiono w 2020 roku. Corocznie przyznają ją Parlament Europejski i Europejska Akademia Filmowa, we współpracy z Komisją Europejską i siecią Europa Cinemas. Zastąpiła ona dwa poprzednie wyróżnienia: Nagrodę LUX Parlamentu Europejskiego, ustanowioną w 2007 roku jako symbol zaangażowania tej instytucji w kulturę, oraz Nagrodę Publiczności przyznawaną przez Film Academy People`s Choice Award.
Widzowie mogą oddawać głosy na filmy konkursowe na stronie https://luxaward-rating.europarl.europa.eu/pl/. Laureata konkursu poznamy 16 kwietnia 2024r. podczas ceremonii w Parlamencie Europejskim.
W zeszłym roku zwycięzcę wybrano na podstawie 45 000 ocen od obywateli z całej UE oraz ocen eurodeputowanych. Dzięki temu Nagroda LUX należy do najbardziej opartych na opiniach widzów nagród na świecie.
Opisy filmów nominowanych do Europejskiej Nagrody Publiczności LUX:
„Opadające liście” | reż. Aki Kaurismäki
Film opowiada historię dwojga samotnych ludzi (w ich rolach Alma Pöysti i Jussi Vatanen), którzy pewnej nocy spotykają się przypadkiem w Helsinkach. Oboje poszukują pierwszej, jedynej i największej miłości swojego życia. Na drodze do szczęścia stają jednak alkoholizm mężczyzny, zgubione numery telefonu i nieznajomość nazwisk i adresów. A życie, jak zwykle, rzuca kłody pod nogi tym, którzy szukają szczęścia.
Ta sympatyczna tragikomedia (podejrzewano, że już nie powstanie) stanowi kontynuację trylogii Akiego Kaurismäkiego o klasie robotniczej (Cienie w raju, Ariel oraz Dziewczyna z fabryki zapałek).
„20 000 gatunków pszczół” | reż. Estibaliz Urresola Solaguren
Film opowiada historię ośmioletniego dziecka zdezorientowanego sposobem, w jaki ludzie się do niego zwracają. Spędzając lato na wsi, w domu związanym z pszczelarstwem, bohaterka odkrywa swoją tożsamość płciową wraz z kobietami z jej rodziny, które same jednocześnie zastanawiają się nad własną kobiecością.
(DCF)