Tegoroczny program Nocy Muzeów zapowiada się wyjątkowo. To już nie tylko muzealne ekspozycje, wykłady czy spotkania, ale także… historyczne smaki prosto z XIX-wiecznej książki kucharskiej.
Noc Muzeów to wyjątkowa ogólnopolska akcja, podczas której placówki muzealne i nie tylko otwierają się dla zwiedzających w nietypowej porze.
W Lubaniu nie zabraknie w tym dniu atrakcji, a całkowitą nowością będzie możliwość skosztowania potraw wykonanych na podstawie historycznych przepisów.
- W zasadzie ten pomysł związany jest z naszą aktywnością na zamku Gryf. Biorąc udział w pracach związanych z odgruzowywaniem zamku, a częściowo z jego odbudową, prowadziliśmy też i prowadzimy nadal badania nad historią obiektu. Historykiem, który najwięcej napisał o zamku i do tej pory jego praca jest fundamentem i głównym źródłem wiedzy o dziejach zamku Gryf, był Johann Gottfried Bergemann. Okazuje się, że ów Johann Gottfried Bergemann napisał również książkę kucharską – opowiadał dyrektor Muzeum Regionalnego w Lubaniu dr Łukasz Tekiela. – Książka powstała we Lwówku w latach 20-tych XIX wieku i zawiera przepisy na potrawy, z których duża część, na pewno trafiała na lokalne stoły na przełomie XVIII i XIX wieku.
Wytrawnymi daniami ugości nas Bar Ratuszowa i Koło Gospodyń Wiejskich „Olsza” z Olszyny. Na desery zaproszą lubańskie kawiarnie Bracka Cafe (tu mamy „cynk”, że w ofercie będzie ciasto królewskie) i Cherries&Berries, gdzie będzie czekał na lubanian tort włoski.
Jeśli ktoś chciałby pokusić się o własnoręczne wykonanie dawnych potraw, zachęcamy do zakupu książki kucharskiej Johanna Gottfrieda Bergemanna. Będzie to również możliwe podczas Lubańskiej Nocy Muzeów.
Kolejną propozycją na Noc Muzeów będzie wystawa dotycząca zamku Gryf.
- Zaprezentujemy przedmioty, które udało nam się pozyskać podczas prac archeologicznych w ciągu ostatnich 4 lat w połączeniu z historią zamku. Są to praktycznie przedmioty niemalże ze wszystkich kategorii zabytków. Mamy tam numizmaty, mamy broń, ceramikę użytkową, kafle piecowe. Mamy też przedmioty związane z dietą mieszkańców zamku. Przedmioty metalowe, górnicze. Nikt wcześniej nigdy nie pokazywał tylu przedmiotów z tego obiektu. Dodatkowo będą temu towarzyszyć wykłady o historii naszych badań, opowiedziane na luzie – naukowo, ale z humorem. Bardziej skupię się na przygodach związanych z pracami na zamku, bo było ich bardzo dużo. Wiele z nich jest naprawdę zabawnych, więc myślę, że to będzie atrakcyjne – zapowiedział dr Ł. Tekiela.
Dla osób, które chcą odwiedzić wszystkie atrakcje, przygotowaliśmy „rozkład jazdy” Lubańskiej Nocy Muzeów.
(ŁCR)