Negatywny wpływ zanieczyszczeń powietrza na zdrowie jest faktem. Pyły zawieszone w powietrzu zwiększają prawdopodobieństwo zapadnięcia na choroby układu nerwowego, oddechowego i krwionośnego.
Dzięki stacjom pomiaru poziomu zanieczyszczenia na danym terenie mieszkańcy mają możliwość dostosowania swojej aktywności do warunków na zewnątrz. Natomiast władze samorządowe mogą monitorować, czy działania, podejmowane w celu ograniczenia niskiej emisji, przynoszą oczekiwane skutki.
Na początku roku miejski samorząd zwrócił się do Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska z wnioskiem o ponowne ustawienie stacji pomiarowej w naszym mieście.
15 maja Lubań odwiedzili przedstawiciele WIOŚ z Jeleniej Góry, którzy wraz z naczelnikiem Wydziału Ochrony Środowiska i Gospodarki Przestrzennej UM zapoznali się z miejscami, gdzie mogłaby takowa stanąć.
Proponowane lokalizacje to: ulica Łączna, zaplecze Szkoły Podstawowej nr 4, ulica Podwale w pobliżu siedziby straży pożarnej, teren przy placu Lompy, ulica Górna przy budynku dawnej Szkoły Podstawowej nr 3 i ulica Ludowa w pobliżu stadionu MOSiR.
WIOŚ ma konkretne wymagania, co do miejsca, gdzie miałaby zostać ustawiona stacja pomiaru zanieczyszczeń powietrza.
- Stacja ma dawać wartość jak najbardziej uśrednioną dla całego miasta. Najlepsze są miejsca, gdzie jest część budynków zasilanych z PEC-u, część budynków wielorodzinnych i domków z własnymi źródłami ciepła – taki punkt, który obejmuje różne emitery i oczywiście, biorąc pod uwagę układ wiatrów, również centrum miasta – tłumaczył Naczelnik Wydziału Ochrony Środowiska i Gospodarki Przestrzennej Tomasz Bernacki. – Biorąc pod uwagę powyższe, wstępnie najbardziej prawdopodobna jest lokalizacja przy miejskim stadionie. Jednak ostateczną decyzję podejmie Główny Inspektorat Środowiska w Warszawie – dodał T. Bernacki.
Stacja pomiaru jakości powietrza pojawi się w Lubaniu pod koniec 2024 roku lub na początku 2025 roku.
(ŁCR)