Podstawowym warunkiem bezpieczeństwa użytkowników energii elektrycznej jest prawidłowo wykonana instalacja elektryczna i sprawne urządzenie elektryczne. Niemniej jednak ważnym warunkiem bezpieczeństwa, jest umiejętne i rozważne obchodzenie się z urządzeniami elektrycznymi, a przed przystąpieniem do użytkowania nowych odbiorników prądu, zapoznanie się z fabryczną instrukcją obsługi i przestrzeganie podanych tam zaleceń.
Obory, chlewnie, kurniki, pieczarkarnie, szklarnie – to często pomieszczenia ciasne i wilgotne, o mokrej, przewodzącej prąd podłodze (np. betonowej), z odsłoniętymi elementami metalowych konstrukcji i instalacji. Zagrożenie potęguje rodzaj stosowanego zabezpieczenia, jakim najczęściej jest bezpiecznik topik, tzw. korek. Obecność wilgoci, amoniaku lub siarkowodoru w powietrzu szkodliwie oddziałuje na izolację instalacji oraz
przyspiesza korozję styków i przewodów elektrycznych. W efekcie często dochodzi do „przepalenia się” bezpieczników. Jeśli chcesz bezpiecznie eksploatować instalacje i urządzenia elektryczne stosuj poniższe zasady:
Pamiętaj! Chroń dzieci przed porażeniem prądem!
Gniazda wtyczkowe, z których nie korzystasz, zaślep odpowiednimi zatyczkami.
Opracowała: starszy inspektor PT KRUS w Lubaniu Magdalena Krasowska
Źródła:
• broszury KRUS
• www.gov.pl/krus