W ramach współpracy z Zakładem Karnym w Zarębie miasto Lubań może liczyć na pomoc osadzonych przy drobnych pracach gospodarczo-remontowych.
W 2022 roku Gmina Miejska Lubań zawarła z Zakładem Karnym w Zarębie umowę o nieodpłatnym zatrudnieniu skazanych. Skierowani do zatrudnienia osadzeni, jako pracownicy gospodarczy, pomagają w działaniach porządkowych prowadzonych na terenie Lubania.
- Koszenie trawy, sprzątanie, odśnieżanie, malowanie czy drobne prace naprawcze, wszystko według bieżących potrzeb – wymienia Tomasz Hanka z Referatu Zarządzania Kryzysowego i Spraw Obronnych w Urzędzie Miasta Lubań. – W ostatnim czasie osadzeni oczyścili wpusty deszczowe w ulicach: Słonecznej i Łukasiewicza. Od poniedziałku do piątku pracownik urzędu odbiera z zakładu jedną do czterech osób, a po kilku godzinach odwozi je z powrotem. Choć skazani wykonują zlecone im prace nieodpłatnie, to nie brakuje im chęci i zaangażowania – mówi urzędnik.
Zasady zatrudnienia nieodpłatnego osadzonych reguluje kodeks karny wykonawczy, a zatrudnienie odbywa się na podstawie Art. 123a § 2 wspomnianego kodeksu.
- Praca jest jednym z podstawowych oddziaływań resocjalizacyjnych wobec skazanych, pozwalającym na kształtowanie społecznie pożądanych postaw – wyjaśnia starszy chorąży Agata Kukuryk – funkcjonariusz odpowiedzialny za zatrudnienie osadzonych. - W chwili obecnej zatrudnienie kształtuje się na poziomie 83%, w tym 83 osadzonych zatrudnionych jest odpłatnie u dwunastu kontrahentów. Od maja 2024 41 osób pozbawionych wolności pracuje w hali produkcyjnej przy Zakładzie Karnym. W samej jednostce zatrudniamy około 236 skazanych. Zatrudnienie odpłatne pozwala na regulowanie zobowiązań osadzonych – w szczególności należności alimentacyjnych. Zakład Karny od lat współpracuje z Urzędem Miasta w Lubaniu, co pozwala na zaangażowanie osadzonych w realizowane przez Miasto przedsięwzięcia. Wyjście skazanych do pracy pozwala im się zaadaptować w społeczeństwie, daje im namiastkę normalności, umożliwia wyrobienie nawyku pracy - podkreśla A. Kukuryk.
(ŁCR)