O Izerach w Lubaniu
W dniu 29.10 br. w Muzeum Regionalnym otwarto wystawę „Gruss aus Isergebirge”. Pokazuje ona, w jaki sposób promowano nasz region w wieku XIX i pierwszej połowie XX.
W dniu 29.10 br. w Muzeum Regionalnym otwarto wystawę „Gruss aus Isergebirge”. Pokazuje ona, w jaki sposób promowano nasz region w wieku XIX i pierwszej połowie XX.
Z powodu zmiany ekspozycji Muzeum Regionalne w Lubaniu będzie nieczynne dla zwiedzających od wtorku 20.10.2015 do środy 28.10.2015. Ponowne otwarcie nastąpi w czwartek 29.10.2015 o godzinie 18:00 - wernisaż wystawy "Gruss aus Isergebirge - czyli o tam jak dawniej Góry Izerskie promowano". Zapraszamy serdecznie!
29 października 2015 r., o godz. 18:00 serdecznie zapraszamy do Muzeum Regionalnego w Lubaniu na wystawę poświęconą promocji Gór Izerskich w przeszłości. Na ekspozycji zaprezentujemy rozmaite formy propagowania uroków naszych gór w XIX i I poł. XX w.
Informujemy, że 19 września 2015 r., w związku z organizacją widowiska "Lubań wita osadników" i minikonferencji poświęconej kolei w Lubaniu, Muzeum będzie czynne od 16:00 do 18:00. Zapraszamy na dworzec PKP o 14:30 - początek inscenizacji przyjazdu osadników wojskowych do Lubania w 1945 r. Godzina 16:00 - rozpoczęcie minikonferencji w Muzeum (Rynek-Ratusz-sala ekspozycyjna).
W sobotę 19 września 2015 zapraszamy na dworzec PKP - o godzinie 14:30 rozpocznie się widowisko uliczne upamiętniające przyjazd osadników wojskowych do Lubania. Aktorzy i goście przemieszczą się następnie do rynku, gdzie zakończy się inscenizacja (szczegóły na plakacie). O godzinie 16:00 w Muzeum Regionalnym rozpocznie się minikonferencja popularnonaukowa poświęcona historii kolei w Lubaniu.
Niedawno zbiory Muzeum Regionalnego w Lubaniu powiększyły się o cztery wyjątkowe prace przedstawiające okolice Świeradowa-Zdrój i zabudowania uzdrowiska, dawnego oraz obecnego. Najstarsza z prac nosi tytuł „Gegend von Flinsberg in Schlesien” / „Okolice Świeradowa-Zdrój na Śląsku” (fot.1).
Bezpłatne warsztaty rzemieślnicze, tajniki pracy tkacza, mincerza, skryby i kowala, warsztat kata, możliwość upieczenia własnego chleba, husyckie szachy, gra miejska, prezentacja średniowiecznego uzbrojenia i inscenizacja wjazdu Rudolfa II Habsburga do Lubania. Te i wiele innych atrakcji miały miejsce na niezwykłej lekcji historii na lubańskim Rynku.
26 czerwca o godz. 16:30 w Muzeum Regionalnym w Lubaniu został odsłonięty obraz autorstwa Leszka Wiertla pt. „Oblężenie Lubania w 1643 r.” Dzieło zaprezentowano z okazji 40–lecia Muzeum oraz rozpoczęcia Dni Lubania 2015. Wielkosztalugowy obraz lubańskiego malarza o wymiarach 2,5 m na 1,5 m wzbudził wiele emocji. Wystarczy nadmienić, że na spotkanie ze sztuką przybyło ponad 100 osób. Nowy eksponat przedstawia scenę walki o Lubań pomiędzy wojskami saskimi i szwedzkimi z 11 grudnia 1643 r., czyli z czasów wojny trzydziestoletniej (1618-1648), konfliktu, który w tragiczny sposób zapisał się w dziejach naszego miasta i regionu.
Informujemy, że 25 i 26 czerwca 2015 r. Muzeum Regionalne w Lubaniu będzie nieczynne dla zwiedzających z powodu prac porządkowych przed oficjalnym otwarciem Dni Lubania, które odbędzie się w piątek 26 czerwca o godzinie 16:00. Zapraszamy już w sobotę na lubański rynek - niezwykłe spotkanie z przeszłością podczas Dnia Historii!
Okrzyki, wiwaty i łomoczące na wietrze chorągwie z herbami. W sobotę 16 maja w ramach Nocy Muzeów wszyscy chętni mogli odbyć lubańską podróż w czasie. Podróżować można było z orszakiem gimnazjalistów w widowisku ulicznym lub indywidualnie – zwiedzając siedemsetletnią Wieżę Bracką, wystawę w przeciwlotniczym schronie, kilka ekspozycji w Muzeum Regionalnym oraz Salę Tradycji Ośrodka Szkoleń Specjalistycznych Straży Granicznej.